Jak dlouho jsem povinen podle zákona platit alimenty když potomek studuje na vysoké škole.Děkuji.

Nejlepší odpověď
standa

Zákon o rodině (který jako jediný předpis upravuje záležitosti „výživného“) nezná žádný pojem ´status studenta´ ani věkovou hranici ´26 let´ *) .

Zákon o rodině obsahuje ustanovení § 85/1, kde je uvedena tato věta:
„Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.“

Soudní praxe pak zná případy, kdy výživné bylo hrazeno i po 26.roku věku ´dítěte´, které stále studovalo… a prodlení bylo způsobeno například předchozí dlouhodobou nemocí apod.

*)
věková hranice „26 let“ je uvedena například v zákoně č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře, který upravuje například poskytování dětských přídavků…

Zdroj: http://zakony­.kurzy.cz/94-1963-zakon-o-rodine/cast-3-hlava-1/

Další odpovědi
flodur

Statut studenta je do 26 let.Takže do tohoto věku.I když bude studovat déle je strop pro placení výživného 26let.