marta87

Darovací či dědická smlouva

Dobrý den. Jsem vdaná 3roky a mam dvě malé děti. Manželství mam jako na houpačce. Moji rodiče na mě chtějí přepsat rodinný dům. Buď darovací nebo dědickou smlouvou. Kdyby došlo k nejhoršímu měl by manžel nějaký nárok na majetek? Děkuji moc za odpověď děkuji Alice

Nejlepší odpověď
Zlatomuska

tak nevím sice, coje dědická smlouva, ale náš právní systém zná závět. Pokud ji vaši rodiče sepíší – nejlépe u notáře, at je platná, pak at rodinný dům napíší přímo na vás. Tím pádem se stanete po smrti rodičů výlučným vlastníkem – samozřejmě pokud bude vše v pořádku po právní stránce – mám ted na mysli neopomenutelné dědice, tedy vaše sourozence. To samé platí u darovací smlouvy.Pokud vám chtějí rodiče dům darovat ještě za jejich života, necht ji opět napíší na vaše jméno a budete mít tedy nárok na dům jen vy. A tím i případné poplatky – dan darovací, popř. dědická

Další odpovědi
Jambalaya

Pokud chcete ušetřit, ať Vám rodiče darují nemovitost co nejdříve. Nikdy nevíte, jak se bude vyvíjet naše legislativa a v současné době nezaplatíte nic, kromě vypracování smlouvy, ověření podpisů a poplatku za vklad na katastr. V případě, že byste nemovitost zdědila, ať již ze závěti či bez ní, v každém případě budete z celé hodnoty platit odměnu notáři. Darované věci patří do výlučného vlastnictví obdarovaného manžela. Darovanou či děděnou nemovitost v případě, že by se s vámi něco stalo, zdědí manžel společně s vašimi potomky. Chcete-li ho z případného dědictví vyloučit, napište závěť.

atriplex

Nechť vám dům darují. Pokud byste se pak rozvedla, tak by manžel na nic nárok neměl, protože dar je jen pro vás. Pokud by se jednalo o dědění, tak byste musela počkat, až rodiče zemřou a také byste se o dům dělila se svými sourozenci.