Deli

Dárcovství orgánů po smrti – v ČR se předpokládá automatický souhlas s dárcovstvím – víte to?

Dnes jsem narazila na informaci, že v ČR se narozdíl od jiných států předpokládá souhlas s dárcovstvím orgánů po smrti.
Nevěděla jsem to a trochu mne to zarazilo.
Samozřejmě, že bych s dárcovstvím orgánů souhlasila, ale přeci jen bych chtěla, kdyby šlo o mého blízkého, aby se mne (nebo prostě rodiny) někdo zeptal, zda souhlasíme.

Co Vy? Víte o tom? Souhlasíte? Je Vám to jedno, nebo si také myslíte, že by se mohli aspoň zeptat???

Nejlepší odpověď
baghira

Ano, víme, je to tak i v řadě jiných států (ČR není výjimka), a je to tak dobře.
Existuje registr lidí, co odmítají dárcovství (údajně je v něm několik set lidí).

Praxe je taková, že se transplantační tým pozůstalých ptá, a jejich názor respektuje (i když by podle zákona nemusel).

Další odpovědi
anonym

Ja to vim , sama jsem se na to ptala sve lekarky , protoze jsem se jako darce chtela nechat zaregistrovat.
Kdo ale nechce organy darovat , muze to nahlasit ( ale nevim kam ) a pak mu odebrany nebudou. Kazdy at si rozhodne sam za sebe a ne za sve pribuzne. Na to by ani nebyl cas. Nekdo bude mit 5 deti .. kazdy bude mit jiny nazor a nez by " k necemu " doslo , uz by to bylo " k nicemu ". -iv-

pokazdejinak

ano vím to a nemám s tím problém – ani v případě svých dětí… zastávám názor, že tělo je jen schránka a pokud se nějaký náhradní díl dá ještě použít a může pomoci někomu zachránit život, jsem pro

eLx

To jsem nevěděl a trochu mě to i překvapilo. Ale nevadí mi to. Až skapu, ať si s mym tělem dělaj, co chtěj… :)

casey

v registru odmitacu momentalne je registrovano 1100 lidi. Jestli by nekdo chtel rozsirit rady odmitacu, zde je odkaz a dole je formular:
http://www.ksrzis­.cz/obsah/pro-verejnost_126_1­.html

otazka zni, k cemu vam ty organy po smrti budou. Osobne bych byl rad, kdyby nekomu zachranily zivot.

mimochodem take je registrovano vice nez 13tisic cekatelu.