Avatar uživatele
Registrovaný

Daň z převodu nemovitosti otec-dcera + její manžel

Zkoumal jsem zákon a daň darovací v tomto případě platit nebudeme. Není mi ovšem jasné, jestli se budeme moci vyhnout dani z převodu nemovitosti?
Doplňuji:
Zní to logicky, ale v zákoně jsem nikde výjímku na placení daně z převodu nemovitosti pro náš případ nenašel. Můžete to nějak podložit? Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Tak aby bylo jasno!!!
Daň z převodu nemovitosti, daň dědická a daň darovací, je takzvaná trojdaň. Tyto 3 daně jsou pospolu z toho důvodu, že vystihují všechny varianty převodů majetku.
Tedy buď:
majetek nakoupíte - platíte daň z převodu
nebo
majetek dostanete - platíte daň darovací
nebo
majetek zdědíte - platíte daň dědickou.
Z jakéhokoli nabytého majetku, zaplatíte pouze jednu z těchto daní!!!
Nemovitost darovaná dceři je od daně darovací osvobozena, dcera patří do skupiny I. Darování nemovitosti zeťovi je rovněž osvobozeno, zeť patří do skupiny II.
Z uvedeného vyplývá, že jedná-li se o dar, nebudete platit daň darovací. Daň z převodu nemovitosti rovněž platit nebudete, neboť jste nemovitost nezakoupil, nýbrž dostal.
Doplňuji:
Protože to žádná vyjímka není, řádně si přečtěte, co je předmětem jednotlivých daní. Předmětem daně z převodu nemovitosti je dle §9 úplatný převod. Vy úplatný převod nemáte a tím pádem se na vás tato daň nevztahuje!!!

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Daň z převodu nemovitosti budete muset zaplatit. Na tu jsem o žádné úlevě neslyšel.


Avatar uživatele
Zlatý

Předmět daně (§ 9)
Předmětem daně z převodu nemovitostí je úplatný převod nebo přechod vlastnictví k nemovitostem.
zák. č. 357/1992

Kdo daň platí a z čeho
Jestliže prodáváte nemovitost, musíte rovněž počítat s daní z převodu nemovitostí. Předmětem daně je převod či přechod vlastnictví k nemovitostem, který proběhl jako úplatný (tedy za peníze). Pokud někomu nemovitost darujete (tedy dáte zadarmo), daň z převodu nemovitostí se na tento případ nevztahuje.

Zdroj: http://www.podnikatel.cz/dane/ ostatni-dane/jak-na-dan-z-prev odu-nemovitosti


Avatar uživatele
Zlatý

Jambalaya to napsala naprosto výstižně:

Majetek buď:
a) koupím --> platí se daň z převodu
b) zdědím --> platí se daň darovací
c) dostanu darem (tedy ZADARMO) --> platí se daň darovací

Vždy je tedy placena pouze jedna daň... a pokud se bude jednat o osoby v blízkém příbuzenském vztahu, tak je tato daň (zase jenom ta jedna) prominuta.

A pokud chcete nějaký důkaz, pro (ne)placení daně z převodu nemovitostí, tak mrkněte do
ustanovení § 9 zákona

§ 9/1 Předmětem daně z převodu nemovitostí je ÚPLATNÝ převod nebo (...)

Takže pokud se skutečně jedná o dar, tak to nemůže být ÚPLATNÝ převod.

-------
DOPLNĚNO:

Omlouvám se uživateli Hlada, nevšimnul jsem si jeho téměř totožné odpovědi :-)

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/trojdan/cast 1.aspx

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.