vanad

Daň z převodu nemovitosti otec-dcera + její manžel

Zkoumal jsem zákon a daň darovací v tomto případě platit nebudeme. Není mi ovšem jasné, jestli se budeme moci vyhnout dani z převodu nemovitosti?
Doplňuji:
Zní to logicky, ale v zákoně jsem nikde výjímku na placení daně z převodu nemovitosti pro náš případ nenašel. Můžete to nějak podložit? Děkuji

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Tak aby bylo jasno!!!
Daň z převodu nemovitosti, daň dědická a daň darovací, je takzvaná trojdaň. Tyto 3 daně jsou pospolu z toho důvodu, že vystihují všechny varianty převodů majetku.
Tedy buď:
majetek nakoupíte – platíte daň z převodu
nebo
majetek dostanete – platíte daň darovací
nebo
majetek zdědíte – platíte daň dědickou.
Z jakéhokoli nabytého majetku, zaplatíte pouze jednu z těchto daní!!!
Nemovitost darovaná dceři je od daně darovací osvobozena, dcera patří do skupiny I. Darování nemovitosti zeťovi je rovněž osvobozeno, zeť patří do skupiny II.
Z uvedeného vyplývá, že jedná-li se o dar, nebudete platit daň darovací. Daň z převodu nemovitosti rovněž platit nebudete, neboť jste nemovitost nezakoupil, nýbrž dostal.
Doplňuji:
Protože to žádná vyjímka není, řádně si přečtěte, co je předmětem jednotlivých daní. Předmětem daně z převodu nemovitosti je dle §9 úplatný převod. Vy úplatný převod nemáte a tím pádem se na vás tato daň nevztahuje!!!

Další odpovědi
tom004

Daň z převodu nemovitosti budete muset zaplatit. Na tu jsem o žádné úlevě neslyšel.

Hlada

Předmět daně (§ 9)
Předmětem daně z převodu nemovitostí je úplatný převod nebo přechod vlastnictví k nemovitostem.
zák. č. 357/1992

Kdo daň platí a z čeho
Jestliže prodáváte nemovitost, musíte rovněž počítat s daní z převodu nemovitostí. Předmětem daně je převod či přechod vlastnictví k nemovitostem, který proběhl jako úplatný (tedy za peníze). Pokud někomu nemovitost darujete (tedy dáte zadarmo), daň z převodu nemovitostí se na tento případ nevztahuje.

Zdroj: http://www.pod­nikatel.cz/da­ne/ostatni-dane/jak-na-dan-z-prevodu-nemovitosti

standa

Jambalaya to napsala naprosto výstižně:

Majetek buď:

  1. koupím → platí se daň z převodu
  2. zdědím → platí se daň darovací
  3. dostanu darem (tedy ZADARMO) → platí se daň darovací

Vždy je tedy placena pouze jedna daň… a pokud se bude jednat o osoby v blízkém příbuzenském vztahu, tak je tato daň (zase jenom ta jedna) prominuta.

A pokud chcete nějaký důkaz, pro (ne)placení daně z převodu nemovitostí, tak mrkněte do
ustanovení § 9 zákona

§ 9/1 Předmětem daně z převodu nemovitostí je ÚPLATNÝ převod nebo (…)

Takže pokud se skutečně jedná o dar, tak to nemůže být ÚPLATNÝ převod.

DOPLNĚNO:

Omlouvám se uživateli Hlada, nevšimnul jsem si jeho téměř totožné odpovědi 🙂

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trojdan/cas­t1.aspx