mojitek

Platí se za přepis majetku/bytu?

Ahoj všem,chci se zeptat,jestli se něco(cokoliv) platí za přepis bytu z matky/otce na dceru/syna.Nejedná se o koupi,ale o přepis/daro­vání.Díky předem za info.Popřípadě díky za odkaz na nějakou stránku nebo aktuální zákon.
Doplňuji:
byt byl odkoupen od státu v privatizaci(nyní ve sdružení vlastníků jednotek).Myslel jsem kolik se platí státu-nevím jestli na katastru,prostě vše(jestli se platí).Myslím,že v přímé linii(rodiče na potomka) se neplatí,ale potřebuju to jenom potvrdit…anebo vyvrátit

Nejlepší odpověď
carpediem

Přepis kde? v katastru nebo na družstvě?

V katastru se platí je to jako vklad do katastru nemovitostí, loni jsem platila 1000kč. www.cuzk.cz

Na družstvu záleží na stanovách, některé mají ppřevod zadara jinné berou tisíce:-(((
Doplňuji:
Státu snad jen za ten vklad, ale pro jistotu si počkej na Ivzez, ona bude vědět jestli je tam i nějaká darovací daň, ale já si myslím, že v rodině není.

Já ty daně tak nemám ráda, že se o ně raději nezajímám, vždy se rozčílím:-)

Ten vklad platíš vždy, i když se daruje v rodině.

Další odpovědi
Pepa25

Reaguji na doplnění: pokud je byt v osobním vlastnictví, potom změna vlastnictví probíhá v katastru nemovitostí. Tomu se platí správní poplatek 1000 korun.
Druhá věc je daň: v případě bezúplatného převodu (darování) mezi příbuznými v přímé linii je tento příjem osvobozen (daň z příjmu se neplatí).

Zdroj: http://finance­.idnes.cz/pro­dej-darovani-nebo-dedictvi-nemovitosti-co-je-vyhodnejsi-p4m-/p_dane.aspx?c=A140206­_122811_p_dane_zuk

Emefej

Za změnu v katastru se vždy platí, bez ohledu na to, zda jde o převod mezi příbuznými či nikoliv.

mojitek

Emefej : jj,ta tisícovka je ok,důležitý je,že se nebude muset platit darovací daň apod. Díky za odpověď

mojitek

Carpediem a Pepa25 ...............ďíky mnohokrát 😉