zjentek

dal by se příklad, který uvádím níže, brát za superegoismus a označit vůbec pojmem superego? Je to ono?

př: Sarkozy v davu lidí familiárně plácá po rameni zemědělce (který tato gesta nemusí)a přitom procedí mezi zuby: ztrať se, ubožáku!
Doplňuji:
annanas: vypadlo vám slůvko „žene“, celá věta zní- žena žene člověka k činnosti..
nee, děkuju Vám .) já vím..fór..hepry ja padam

Nejlepší odpověď
annas

Nejsem přímo psycholog, ale vyjdu z určitých poznatků.

Je známé, že Sigmund Freud vytvořil model lidské osobnosti – Id, Ego a Superego. Id = pudy, jakási psychická energie, která ovlivňuje změnu osobnosti a žena člověka k činnosti.
.
Ego a Superego tuto energii využívají. Tyto tři složky se vzájemně doplňují, když někde chybí energie, další složka zesílí nebo zeslabí.

Ego = jáství kontroluje Id i Superego. Ego musí mít dostatek energie z Id, aby „vládlo“ moudře. Jinak způsobuje, že se člověk chová méně přizpůsobivě. Jestliže převažuje Id, člověk je impulzívní, někdy i násilnický, příliš sebevědomý a pak energie přechází na Superego (= obraz naší morálky, našeho svědomí).. Proto může svědomí člověka svazovat morálními pouty, nechce to však připustit,. protože v jeho Ego se objevuje jakýsi pocti selhání osobnosti a nechová se tak, jak by měl.

Proto se domnívám, že Sarkozy projevil svůj negativní egoismus, když přidal svůj dovětek. .Jeho Superego však napovědělo víc o jeho morálce.

Volně podle Psychologie osobnosti (Hall, Lindzey).

annas

Můj překlep – nejen žena žene člověka… Ale i něco jiného ovlivňuje a žene člověka k činnosti.

Studovala jsem psychologii na fakutlě jako jeden z předmětů … něco mě utkvělo v paměti, něco si potřebuji oprášit. 🙂

annas

Bota – mně utkvělo. Nějak těchDnůB mám stále příliš. 🙂

zjentek

ale stejně- žena žene člověka k činnosti se mi hodně líbilo. Pokud by byla pravda, že žena žene člověka, vysvětlovalo by to existenci otázky: a máte dítě, nebo holčičku?

annas

Někdy i omyl vede k zamyšlení. . Žena není člověk, dítě není holčička. Al děti už jsou kluk a holka. Tomu jsme říkali emanování, vyvozování dokonalého z nedokonalého 🙂

T

zjentek

zeptejme se tedy na to na odpovědi.cz .)

annas

Unesl by to často omílaný Kodex:-))

zjentek

nevím, ale co neunese, bude můj rozvíjející se dialog s axlem, pokud to včas netipne:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-branit-bossingu
vážím si vás, tě, to je fuk, a extra tady .)

anonym

:o ! no to se tedy poseee … ( naseee … ) ru !
an. si vazite !? a za co ?? jenom za to, ze vi, ze se ve slove visoki , pisou mekke i ? :( to ja vim taky a me to nenapisete ! ;( -iv-

zjentek

ale no tak, iv, víš dobře , že to byl kódovaný vzkaz pro tebe a že annanas je prostředník .)

anonym

jezisimaria ! vy jste vycuranej !
to je , jako kdyby jsme byli manzele a vy jste se mnou spal prostrednictvim vasi milenky !

annas

🙂

annas

Iv, to jsem nečekala, že budete závidět… Ale. Vloudila se vám do textu jedna hrubka. Ve slově „visoki“ se přece píše po k ypsilon. annanas 🙂

anonym

:))