Lgee

Dá se zrušit státní ústava?

Mohl by nějaký psychopat u moci prosadit zrušení ústavy?

PS: a nemělo by být v ústavě dodáno ze za žádných okolností ústava nemůže být zrušena?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

Ne

Víte, co je ústava?: Jak jste na to přišel? Zajímá mě, jak by ten psychopat postupoval. Může si jedině stěžovat, sám nic nezmůže, pokud mluvíme o ústavě u nás.,

"Ke zrušení zákona vedou zpravidla dvě cesty:

  1. Zrušení (přímá derogace) ze strany ústavního soudu.
  2. Novelizace anebo zrušení ze strany zákonodárného orgánu tj. Parlamentu ČR."

http://www.aso­ciacepm.cz/ak­tuality/analy­za-zruseni-zakonu-129.html

Další odpovědi
Pepa25

Ne

Ústava se dá samozřejmě měnit, ale ne zcela zrušit: třeba v té české je čl. 9 odst. 2: „Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná.“ Případné kroky tímto směrem (ať už zákonem, referendem apod.) by narazily na Ústavní soud.

Kelt

Ano

I když je Ústava nejvyšší zákon naší republiky, přece jenom republika funguje za určitých podmínek, kdy nejvyšším představitelem je prezident a pokud nemůže vykonávat svou funkci, tak ho někdo zastupuje. Tato posloupnost není nekonečná, takže by se mohlo stát že republika nebude existovat, fungovat a pak nemusí být ani platná Ústava. Jinak se Ústava schvaluje, rozhodují o tom poslanci a pak Senát a tam jsou určité podmínky kolik % to musí schválit. Takže likvidací 90% všech těchto zástupců není nikdo , kdo by rozhodl. Ale tato možnost, nebo nějaká jiná je tak málo pravděpodobné., nehledě na to že je to několikrát jištěno

elkon

Ne

Dochy

Ano

Vzhledem k tomu, že ústava může být měněna (i když je to složitější než u běžného zákona), může být i zrušena… I kdyby byl v ústavě nějaký bod, který by to zakazoval, lze jej ústavně změnit.

Samozřejmě je tu ještě možnost, že se na ústavní pořádek rovnou vykašleme a ústava se stane jen luxusním balením papíru na horší časy…

DoTazatel

Ano

Úplně s klidem.

Lgee

Dochy – pokud ústava bude zakazovat zrušení ústavy tak jak může být zrušena?

Dochy

Hypotetická situace…
čl.9,2 – Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná.

Vážení poslanci, nyní budeme hlasovat o navrhu kolegy XY č NN… o vypuštění článku 9,2 ústavy ČR…

A nebo stejně jako přestala platit předchozí ústava:

čl. 112,2 ústavy ČR: Zrušují se dosavadní Ústava, ústavní zákon o československé federaci, ústavní zákony, které je měnily a doplňovaly, a ústavní zákon České národní rady č. 67/1990 Sb., o státních symbolech České republiky.

Nebo ta předtím, která zaručeně naprosto nezrušitelně zakotvovala v právním systému vedoucí úlohu KSČ

Lgee

Myslím pokud by to prošlo většinovým hlasováním v parlamentu