Toruk

Zdravim, jake formality jsou zapotřebí k prodeji nového produktu- elektrospotřebiče?

Kdybych chtěl vyrábět a prodávat výrobek na elektriku, tedy elektrospotřebič- jaké povinné formality tomu předchází- schvalování, atestace…? Diky

Nejlepší odpověď
Funna

první musíš splnit všechny normy, které se i danému výrobku vztahují a pak ho musíš nechat otestovat elektrotechnickým zkušebním ústavem a modlit se, abys dostal certifikát…

Další odpovědi
klob1

Tak co vím,hlavně musíš mít na to dostatečnou kvalifikaci a příslušné zkoušky.. Pak záleží,co by jsi chtěl vyrábět.
Podle toho splnit všechny normy ČR a i EU,což někdy jsou i v protikladu­.Takže nastanou i pěkné problémy.
Vyrábět není lehké,a získat polovinu na to,aby to mohl někdo provozovat, také ne.Není to jen o tom něco vyrábět,ale moc věcí i kolem,které se musí splnit.odpady z výroby.Vážou se i k tomu různá povolení,ohledně bezpečnosti práce nejen to.je toho mnoho,že se k samé výrobě nakonec ani nedostaneš.a trvá dost dlouho,aby člověk měl z poloviny vše splněné.Jinak dost věcí je Státní zkušebnou prováděné a ty ti dají i atest.Pak pozor třeba autorské právo na výrobu.Nemusí být výrobce něčeho podobného u nás,ale někde v cizině dělal něco podobného a tady měl jeden už vše připravené,a když měl to rozjet,tak na něho vyrukovali,že už to má vyrábět a začal nedávno někdo také vyrábět v cizině.asi ten docílil o necelé dva měsíce a on se tady pak dostal do dluhu,protože vlastně prachy měl v tom a nějakou půjčku,jenže to pak nepokrylo ani třičtvrtě toho co to přišlo.takže dobré nějak zjistit,jestli někdo někde i jen nezačíná něco oběhávat ..což je problém,pak kdo po tom všem povolení bude mít konečný stav tak má nárok danou věc vyrábět a ten druhý ne.ještě k tomu,když má na to i patent.takže rychlejší vyhrává.
a docela to dá dost času ,aby se dalo něco vyrábět,je toho moc co jen to povolení stojí jak finančně tak časově.jsou to pěkné pálky..a pozor i na díly k danému spotřebiči!