Muffz

Dá se v Korei něco koupit za 1 jihokorejský won?

Aktuální kurz je 1 KRW = 0.0202011 CZK, čili 2 haléře. Dá se tam za to něco koupit? Popř. co je nejlevnější věc, co se dá koupit, a za kolik?

Nejlepší odpověď
annas

Hledala jsem Severní Koreu, přehlédla jsem v otázce jihokorejský won. Nechala jsem pro srovnání.

1. V Severní Koreji vlastně existují dvě paralelní měny. Oficiální kurz wonu je sice cca 100 wonů za euro/dolar. Takový won ale fyzicky neexistuje. Je to fiktivní měna, ve které jsou udávány ceny v obchodech, kde mohou nakupovat turisti a privilegovaná elita. Musí se zde ale platit v eurech nebo dolarech.
Pro běžné obyvatele tu je opravdový, nesměnitelný won. Takový, o kterém se venku moc nemluví. A neví. Za jedno euro dostanete přibližně deset tisíc takových wonů." atd.
https://www.mban­k.cz/blog/pos­t,643,serial-o-zajimavych-a-bizarnich-menach.html

1. Jižní Korea
V roce 1975 při znovuzavedení wonu byla hodnota wonu stanovena na 125 za 1 americký dolar.. Později došlo k znehodnocení na polovinu.

Dnes jsou v oběhu mince v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 50, 100 a 500 won. Pokud jde o bankovky, používají se hodnoty 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000.
http://www.global-exchange.ru/en/cu­rrencies-of-the-world/south-korean-won

„CENY v Soulu: hromadná doprava (metro a autobus) stojí cca 700 jihokorejských wonů, nejlevnější oběd Vás vyjde minimálně na 2500 wonů, ale to musíte usilovně hledat, takže raději počítejte tak se 4000 w. Přespání v Soulu, viz. výše, vyjde za noc na cca 30.000 w, mimo Soul jsou ceny nižší. Vstupné do rozličných památek je levné, obvykle vyjde na cca 1000 w. Za 1 USD obdržíte zhruba 1200 wonů. Jinak jsou ceny údajně srovnatelné s cenami ve VB. 60.000 za tři týdny v Koreji mi přijde rovněž dost drahé“
http://www.ze­tlog.com/kore­a/diskuze/rady-na-cestu-do-koreje

V odkazu máte cen v Jižní Koreji.
http://hikersba­y.com/prices/sou­thkorea/seogwi­po?lang=cs

Nenašla jsem přímo 1 won, ale jen srovnání. Dělí se na 100 čonů, takže není zcela nejmenší jednotka.

Za 1000 wonů si můžete vybrat mezi 1–2 balíčky běžného balení cukroví, 2 lahvemi značek vody, malou sodu, zaplatit jízdu autobusem, nebo metrem, dát si různé korejské občerstvení, jídlo v restaurace

Tuzemská produkce je často také opravdu levná, někdy si můžete koupit malé balíčky hub, okurek nebo mrkve za 1000 wonů. . Není to tak neobvyklé, že můžu jít do obchodního domu a nakoupit za 100 wonů z účltu. Ceny se liší v různých městech.

https://www.qu­ora.com/What-can-you-buy-with-1-000-won-in-South-Korea

V anglickém odkazu najdete víc informaci o cenách v Jižní Koreji.

Další odpovědi
Malvína

Těžko říci. Záleží, jaké mají obecně ceny. Ale za dva haléře pochybuji.