Dastin

Dá se právně řešit situace, kdy „host“ v restauraci použije pepřový sprej v takové míře, kdy to zasáhne všechny hosty?

Nemluvím ani o vzniku alergických reakcí, či jiných zdravotních problémů…

Nejlepší odpověď
iceT

Mě se něco podobného v hospodě,kde jsem pracoval,stalo­.V uzavřeném salonku tam jeden mladíkk tím pepřákem stříknul,asi ze srandy nebo chtěl vědět co to asi tak udělá.Jak rychle se celá hospoda vylidnila si asi umíte představit.naštěstí to nikomu nestříknul do obličeje,ale slzeli jsme všichni,přotože se to svinstvo rozlezlo všude.Kluk z toho asi nic neměl,jen zákaz vstupu.

Další odpovědi
Fidel

Obecné ohrožení je naprostý nesmysl. S největší pravděpodobností by se jednalo o přestupek (podle přestupkového zákona). Pokud jste majitel hospody a ptáte se co s tím: To, že se osoba dopustí přestupku ho samozřejmě nijak nezbavuje občanskoprávní odpovědnosti za škodu podle občanského zákoníku. Musíte k civilnímu soudu podat žalobu na náhradu škody. Škoda by vám vznikla tím, že zákazníci odešli a příp. nezaplatili, nebo odešli dříve, než chtěli, a tedy jednání žalovaného (ten, co stříkal sprejem) zasáhlo do vaší majetkové sféry.

Jednání (konání – stříkal)
Vznik škody (ztráta na zisku, příp. někdo se lekl a utekl bez placení)
Příčinná souvislost (kdyby žalovaný nestříkal ze spreje, škoda by nevznikla)
Protiprávnost (dle přestup. zákona, pokud ne, tak §415 a násl. OZ)
Zavinění (úmysl či nedbalost)

> odpovědnost za škodu zde je.

Michal Kole

To by se dalo s dobrým právníkem kvalifikovat jako obecné ohrožení.

Ještě proč by někdo používal pepřák v hospodě?
Pokud by mu nechutnalo tak by za trest postříkal servírku?