vevinka007

Cval na koni

Zítra se budu učit cválat na koni, bojím se:/ Bojím se pádu!
Je to lehčí než klus ? Proč!
Potřebuju zdůvodnění, proč je to lepší nebo horší než klus a tak..Děkuj

Nejlepší odpověď
anonym

Když máš strach, tak na koně nelez! Děláš potom chyby a kůň vycítí tvojí nejistotu. Už sis jednou po pádu zlomila ruku, několikrát jsme tady spolu probíraly, že po několika letech „vožení se“ na koni, s bilancí jedné zlomené ruky, získání strachu a téměř žádných zkušeností a znalostí bych ti vůbec nedoporučovala pokračovat. Stále dokola ti vysvětluji, že bez odborného vedení a vhodného školního jízdárenského koně je to ztráta času a navíc poměrně riziková záležitost. Pokud nemáš možnost někoho takového v rozumné vzdálenosti vyhledat, raději toho alespoň na čas nechej, dříve než přivedeš někoho do maléru! Pokud nemá ta tvoje „paní“ trenérské oprávnění, nemá povolení k provozování takové činnosti, nevztahuje se její pojištění na tvou osobu v případě dalšího úrazu, pokud nepoužívá všechny předepsané ochranné pomůcky koně i jezdce atd. atd. opravdu riskujete průšvih. Raději se věnuj tomu zpěvu!

Další odpovědi
hanulka11

já osobně kdybych se bála na koni jezdit , tak bych na něj nesedala

Ve cvalu to vyhazuje ze sedla víc než při klusu, ale pohyb je měkčí a vzletnější. Je třeba se naučit držet horní část těla klidně a nehoupat se v rytmu cvalových skoků sem a tam. Obě tvé sedací kosti musí být v kontaktu se sedlem a nesmíš s nimi poskakovat (klapat) . V terénu je lepší přejít do lehkého sedu. Odlehčuje koňský hřbet a usnadňuje koni cválání. Proto je lepší pro cval zkrátit třmenové řemeny asi o dvě dírky a horní částí těla se lehce nakláněj dopředu. Tak se zadkem dostaneš mírně ze sedla a koleny a patami odpružíš pohyby koně.

v odkazu máš vše pěkně popsané
http://www.ko­niny.ic.cz/jiz­danakoni/index_Pa­ge364.htm

radce

Při klusu vysedáváte, což je docela slušný „záběr“ na nohy. Při cvalu jste stále ve třmenech, což je také slušný trénink, navíc se ještě musíte koleny držet koně a více udržovat rovnováhu.
Pokud pojedete s učitelem, tak se s ním před cvalem dohodněte na nějakém signálu aby zpomalil, abyste měla čas si odpočinout.
Pádu při cvalu se nemusíte bát více než při jiném zúůsobu jízdy…

miláššek :*

Určitě cval , tělo máš v rovnováze a u klusu musíš vysedávat , což se u cvalu neděje. A když se bojíš , tak na koně nesedej .Kůň to vycítí a může tě třeba kopnout nebo dokonce i schodit.Domluv se s trenérkou , aby ti to nejdřív ukázala , jak a co . Když se na to budeš cítit , můžeš to zkusit , ale pod dohledem trenérky. A když ne , tak to nechte třeba na tu doba , až se na to budeš cítit.Přeju ti hodně štěstí.. :)

kamila44444

Je to lehčí než klus!! Mám s tím dokonce i vlastní zkušenosti :) Klus je základ a pokus umíš dobře klus, tak ti cval nebude dělat problém. Ve cvalu jde akorát o rovnováhu, držení těla a samostatné držení abys nespadla, ale klus.. tam ti to drncá a je to mnohem horší. Pokud by ses nemohla nějak udržet, tak si stoupneš do třmenů a máš to hned jednoduší :). Jediné v čem je tak nevýhoda cválat je to, že je to rychlé a pokud nemáš dobré základy, tak se moc neudržíš :)

anonym

@hanulka11– promiň, nic ve zlém, ale vevinka je třeba spíš trochu probrat k rozumu a ne se ji snažit teoreticky naučit cválat. Podívej se na její aktivity a budeš mít jasno :))

hanulka11

souhlasím s tebou ...... díky

anonym

:)))

briketka10

mám strach jen koni dát travičku do tý
velký huby, když vidím ty jeho velký zuby :D))