dmatejek777

Jak je možné, že kůň dokáže dlouho běžet, někoho nést a neunaví se jako člověk?

Nejlepší odpověď
Lucijej

No tak člověk běhá jenom po zadních, přední k tomu nemá přizpůsobé; zato kůň běhá po všech čtyřech, takže váha jezdce se mu lépe rozloží než u člověka.
Navíc kůň je celkově větší než člověk, tak má i více svalů a tím pádem více síly a energie.
Taky je kůń evolučně přizpůsoben tak, aby se mohl před nebezpečím bránit útěkem, člověk ne, ten musí zpátky na stromy nebo aspoň do jeskyně :o)

Další odpovědi
bolak

Čiste v číslech: Kůň váží 600 kg, člověk 80, což je stejný jako kdyby osumdesátikilovej člověk nesl na zádech cca 10 kilo a když si navíc vezmeš že kůň chodí narozdí od člověka po 4ech, tak je to jako kdyby člověk nesl 5 kilo, o rozdílu mezi svalovou hmotou koně a člověka nemluvě…
Doplňuji:
Jinými slovy člověk hovno vydrží.

anonym

K odpovědi Lucijej jen doplním, že kůň nijak dlouho běžet nedokáže, navíc se zátěží. Např. dráha Velké Pardubické, která se hodně podobá překonávání přírodních překážek (oranice, vodní příkopy, živé ploty, příkopy…) měří téměř 7km
a koně jej absolvují za cca 8min. Pravda, se zátěží jezdce a výstroje, ale jedná se
o výkon na hranici fyzických schopností koní a to se jedná v těchto případech
o špičkové jedince speciálních plemen připravovaných přímo na tyto typy dostihů.
Všeobecně se rovinoví dostihoví koně rozdělují na letouny, mílaře a vytrvalce. Vytrvalecké závody, které jsou dlouhé několik desítek (i stovek) km koně absolvují klusem a krokem a opět se jedná o speciální plemena (různé typy orientálních a východních koní).
Koně, kteří žijí volně ve stádech tedy nejsou žádný vytrvaleci, spíše se jedná
o únikový rychlý běh na krátkou vzdálenost. Běžně se tedy kůň ve volnosti

(na pastvě a ve volné přírodě) pohybuje krokem, který střídá s klusovými pasážemi a občas cválá v případě nebezpečí.

kiko

Kůň ani původně nebyl k nesení váhy jezdce uzpůsoben.
Doplňuji:
Jinak je pravda, že původní divocí koně dokázai za den ujít až několik desítek kilometrů (kvůli potravě). Cval (trysk) však ale používali jen v případech ohrožení. (např. napadení šelmou)