Elat007

Co způsobuje, že je jeden den 30 a druhý 23 stupňů Celsia?

Nejlepší odpověď
da ny

Velmi často tlaková níže (cyklóna). Tlak vzduchu:
„Vlivem rotace Země pak na severní polokouli probíhá cirkulace vzduchu v cyklóně vždy proti směru pohybu hodinových ručiček, zatímco na jižní polokouli probíhá cirkulace vzduchu vždy po směru pohybu hodinových ručiček.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Cykl%C3%B3na
„Za výraznou studenou frontou se ochladí o 10 až 15 °C, ale jsou známy případy, kdy se ochladilo o 30 °C. K takovéto situaci došlo o silvestrovské noci z 31. prosince 1978 na 1. ledna 1979, kdy se v Československu ochladilo z +12 °C na −20 °C během několika hodin.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Studen%C3%A1_fr­onta
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tepl%C3%A1_fron­ta

Další odpovědi
Filip84

Změna proudění vzduchu, větru (obvykle jižní je nejteplejší, severní nejstudenější, východní a západní něco mezi tím), změna tlaku, zatažení a déšť / mrholení / přeháňky. Prostě: příroda. 🙂

led

Niektorí tvrdia „lebo Ukrajina…“ alebo „je to zmena tlaku vzduchu“ a rôzne niekedy až humornotregické zdôvodnenia. Prirodzene veľký vplyv majú aj vojnové operácie a sústreďovanie priemyslu s vylučovaním exhalátov, kde na malej ploche (vo svetovom meradle) dochádza k veľkému znečisteniu a poškodeniu ekologických procesov,
…ale je to viac spôsobené „dýchaním"a následnou zmenou tlaku, rotáciou Zeme a jej vzdialenosti od Slnka spolu s premenlivou intenzitou jeho tepla, ktoré vzhľadom na "tesnú vzdialenosť“ (len v 8 svetelných minút?).
Na druhej strane je to aj spôsobené premenlivým znečistením ovzdušia a pomerne veľkou likvidáciou porastu na mnohých miestach.

zjentek

Výdaje za vytápění?

Ametyst

Protože se globalni vládci ještě nerozhodli, jestli jde o globální oteplování nebo ochlazování. 🙂

led

ametyst dostávate odo mňa virtuálnoekologický palček.