SpeedyCZ

Co znamenají výrazy „spartánský“ či „lakonický“?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Spartanský – užívá se ve významu spartanský výchova = tvrdá, přísná.
Lakonický – stručný.

Sparta představovala v historii jedinečný militaristický stát, v němž byl každý jedinec už od svého útlého věku podrobován příslovečně přísné spartánské vojenské výchově. Jejím cílem bylo zajistit obci poslušného, ukázněného, strasti snášejícího a především bezpodmínečně loajálního válečníka.

Mladíci byli vzděláváni rovněž v typickém spartském způsobu projevu, který musel být stručný a výstižný, z čehož je odvozen pojem „lakonická“ mluva
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Spar­ta

Stručný slovník cizích slov překládá slovo „lakonický“ jako „stručný a výstižný“ či taktéž jako „úsečný“. Samotné slovo má svůj původ v řečtině, přesněji řečeno ve starořecké Spartě a jejím vojenském stylu a způsobu života. Sparta byla hlavní obcí a městěm stejnojmenného státu, teritoriálně na území tehdejší Lakónie, jihu Peloponéského poloostrova. Sparta byla skrz naskrz vojenským státem, s přísnou tzv. spartánskou výchovou. Její součástí byla i krátká, stručná mluva – tedy lakonická. Jak by ne, ve válečných vřavách nebyl čas na dlouhé řeči.

http://faltyn­.blog.idnes.cz/c/163921­/Receno-lakonicky.html