N. a D.

Co znamená, že se „žení vlast s oprátkou“?

Tohle spojení se objevuje v písničce Malčik od Tomáše Kluse. Zajímalo by mě, co to znamená.

Nejlepší odpověď
annas

Vytrhla jste z kontextu. Spojení vyzní jinak., vyplývá i ze slov písně.

„Smutné je, když se žení vlast s oprátkou“

Obrazné přirovnání z významu ženit se = brát si někoho (za manželku, spojit se s ní.....

Boj za vlast je často spojený s oprátkou, tedy se smrtí. I když to mladý voják tuší.

Takže místo nevěsty se „spojí“ se smrtí, padne v boji za vlast.
Doplňuji:
Z pohledu napadené a poražené země.
V ní boj za vlast způsobí smrt nejen skutečnou, jak jsem uvedla, ale i obraznou – ztrátu svobody…

víc v diskusi

Další odpovědi
marci1

Písnička „Malčik“ je o okupaci sovětských ( a bratrských ) vojsk v Československu v r. 1968. Spojením „Smutné je, když se žení vlast s oprátkou“ vyjadřuje autor textu to, že jsme byli bezmocní a nemohli se bránit a proto přirovnává tento stav pro naši vlast ke spojení smrti oběšením. ☹