HM

Co znamená v ostravském nářečí výraz – žyla?

Nejlepší odpověď
annas

Ostravské nářečí je podskupina nářečí lašského, takže vyslovuje jinak některé hlásky. Známé je krácení. a změněný přízvuk. Projevuje se zde vliv němčiny, polštiny a slovenštiny.

Unikátem, který nemá v českých dialektech obdoby, je vyslovování i psaní písmene „ y“ po „ř“. V ostravské výslovnosti se měkké „i“ vyskytuje sporadicky ( bijok, ist, liščit ), a tak je logické, že se vyslovuje i píše „břyla, křyvy, břydky“ apod.

V ostravské mluvě se výraz žila používal ve významu uhelná žila = vrstva = flec = ložisko uhlí souběžné s vrstvami okolními, sloj.

Zdroj: Ostravský slovník
Doplňuji:
Doplním i další významu slova žíla, které se uvádějí obecně..

  1. trubice, kterou proudí krev směrem k srdci a další – např. zlatá žíla
  2. nářečně šlacha
  3. co tvarem žílu připomíná – rudné, nerostné, uhelné, výplň pukliny atd.
  4. myslivecky a zeměd. zast. samčí pohlavní úd zvěře spárkaté atd.
  5. býkovec; nář. pomlázka z vrbových prutů:
  6. hovor. expr. nadání I, vlohy, sklon

Další odpovědi
zzzzz

Máš na mysli podstatné jméno nebo sloveso?
Podstatné jméno je žíla (céva).
Sloveso je žila (žít min. čas, ženský rod)
Ostravské nářečí je trochu tvrdé, a často píší tvrdé Y tam, kam patří I 🙂

zjentek

ano, s tym tvrdym y ma zzzzz pravdu ..my tu i cypa mame s tvrdym :o

zzzzz

🙂

zzzzz

Tak to je ON
http://denik.os­travaka.cz/

gagaga

:)

cochee

Já bych přidal ještě jednu zvláštnost, trošku související s tím, že všude cpeme y namísto i: my to tak i VYSLOVUJEME! V mluveném ostravském nářečí lze přesně rozeznat, jaké i/y se napíše! Mě může urvat, jak slyším někoho říct „mídlo“…

zjentek

to je ještě v poho prosímtě ..co bys řek na mejdlo? :o

zzzzz

Mejdlo 🙂 Tož ani rožni nerozumí 😁

zzzzz

Annas tož my od Ostravy aj na rukách máme žyly, a tež sme žyly v tom smogu a žyjeme furt. 🙂 Uhlí u nás už moc nejede, teď tu mame Mitala a korejce, šachty nam tu zavyraju, tož těch uhelnych žyl, už asi moc nemame ni? 🙂

annas

Stačí, stačí … 🙂

zzzzz

S tím Ř plně souhlasím. Máš prosím odkaz na ten ostravský slovník?

Máme jednoho regionálního tajného spisovatele, napsal Deník Ostravaka, super příběhy, jen si je dokáže přečíst pouze Ostravák, ostatní se slovníkem v druhé ruce. 🙂

annas

Já vím, něco jsem četla. Je jasné, že některý výraz se pozná z kontextu. Kdybych na Tebe spusila hanácky, také bys možná všechno nepochopila. Jenže když napíši, nevyzní to tak, protože v hanáčitě je široké o a e a to mění význam slov, takže příklady . On šil = on šel někam. On šel = šil kabát. Kde přendeš x kde deš. Kdy přijdeš x kam jdeš. Rozdíl je ve výslovnosti. 🙂

zzzzz

Ruda je o ničem, ten s Ostravakem nemá nic společného. Ostravakova identita je dodnes neznámá, právě to z něj udělalo tak zajímavého autora. 🙂

Hanácky bych nerozuměla ani dobrý den 🙂

gagaga

jonojo ! ja si nejak matne pamatuju, ze byl tenkrat nejak anonymni , a ze ho nikdo nemohl vypatrat
me se ted nechce hledat, ale bzzzz, bylo to tenkrat opravdu tak ?
a jak to dopadlo ?

zzzzz

Pořád je anonymní.
http://denik.os­travaka.cz/
Doporučuji Vám si to přečíst, zrovna Vy by jste jeho humor mohla ocenit. 🙂

cochee

Ostravak měl svůj blog na adrese ostravak.bloguje.cz . Protože provoz serveru bloguje.cz byl 30. 6. 2012 ukončen, ostravak s předstihem přesunul svůj blog na adresu denik.ostravaka.cz . Občas tam něco napíše i dnes, i když frekvence jeho příspěvků už zdaleka není, co bývala.

cochee

Neplést s Rudou z Ostravy!! To je člověk, který si aspoň začátek své „rudovské“ kariéry postavil na plagiátorství (dneska už je víc svůj a nekopíruje, to je pravda) ostravaka, když např. prezentoval videopovídku „Jak mama dojebala mikrovlnku,“ kterou úspěšně ukradl ostravakovi (viz blog ostravaka) a vydával ji za svou, resp. nepřiznal skutečné autorství.

annas

Díky. Nějak jsem neregistrovala, že jsou dva. . Některý se objevuje i v TV. Dostala jsem povídání, jak byli Ostrávaci malí a jak žili. U toho jsem se pobavila.:-))

cochee

annas, pravý ostravak ostravski vydal pár knížeček u nakladatelství Repronis, nicméně vše odtamtud je z jeho blogu. http://repronis­.cz/obchod/sez­nam-zbozi/19-ostravak/