talka

Co znamená „v domě oběšencově nehovořit o provaze“?

O provaze oběšencově nebo i jakémkoliv?

Nejlepší odpověď
annas

Non nominare la corda in casa dell'impiccato – nezmiňuj se o provaze v domě oběšence – to znamená, že nemáme mluvit o tématech, která jsou pro druhého nepříjemná.

V češtině je doslovný ekvivalent: Nemluv o provaze v domě oběšence.

Nejde o provaz v pravém slova smyslu, ale o představovou oblast slova., tedy přenesený význam.

Podle knihy Moudrost věků, latinské citáty a výroky atd., Kolektiv autorů.

Úslovi nutí k zamyšlení. Dá se říct, že jde o moudrost, která bývá tolerantní.. Stejně jako mluviti stříbro, mlčeti zlato.. Někdy to znamená něco udělat, jindy se naopak něčeho zdržet, neudělat nic. Není lepší nazývat věci pravým jménem? Dobré dobrým a špatné špatným?

Další odpovědi
gecco

O jakémkoli provaze – protože takové téma připomene (f)akt oběšení…

Významů může být, podle kontextu, více:

  • nejitřit rány
  • nepoukazovat na nedostatky (zamést si před vlastním prahem)

😉

GM

Nepřivolávat neštěstí, nesýčkovat.

lexx

negativní myšlenky, vibrace, slova…se někdy zhmotní v reálnou událost. proto.