zjentek

Co znamená slovo zátiší?

Já měl to slovo vždy spojený s přírodou s jí vlastním způsobem ticha. Ale google mě teď vyvedl z omylu. Podle něj jde výhradně o umění.

Nejlepší odpověď
annas

Zátiší je složené slovo – zá-tiší – od tichý ticho. . Předpona za = u, před, za – takže něco je doslova u ticha, za tichem, před tichem.

  1. Je to místo, které je tiché klidné, jinak také zákoutí,. místo, kde je klid, kde nefouká vítr atd,. Může to být místo, které tolik někoho okouzlí, že ti, kdo je vidí, jsou tiší.
  2. Přeneseně pak se zátiší objevuje ve výtvarném umění jako druh obrazů.
  3. Názvy ulice, které byly relativně klidné, třeba někde na konci obce jako zákoutí,, třeba v údolí, kde nefouká tolik vítr, – závětří. ústraní
  4. " SSJC uvádí zastaralý význam vojenské zařízení (knihovny, čítárny ap." viz SSJC

https://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=z%C3%A1ti­%C5%A1%C3%AD&sti=EM­PTY&where=hes­la&hsubstr=no

Třeba na fotografii jde o záznam okamžiku, místa, kde je klid, ticho, stín, polostín, záleží na tom, jak je místo nasvícené. Něco jedinečného, které už nikdy nebude stejné.

Něco ještě v archivu.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-vlastne-zatisi

Další odpovědi
marci1

Zátiší má dva významy:

  1. (v malířském umění) umělecké dílo, jež vkusně

    zobrazuje neživé předměty

  2. tiché místo

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/z%C3%A1ti%C5%A1%C3%AD
A u nás je hospoda „V Zátiší“. 🙂

elkon

Zátiší, je druh obrazu, je to umělecké dílo, které vkusně zobrazuje předměty, obvykle běžné, které mohou být přírodního původu (ovoce, zelenina, rostliny nebo přírodniny) nebo vyrobené člověkem (sklenice, dýmky, atd.) v umělém prostředí. Někdy se výraz zátiší také užívá např. jako místo na okraji města, kde je minimální provoz, příjemné prostředí a klid.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.