Co znamená slovo zadostiučinění?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo je převzaté z latinského satisfakce ‘zadostiučinění’. Z lat. satisfactiō tv. od satisfacere ‘učinit zadost’ ze satis ‘dost’ a facere ‘dělat’. – viz saturovat a fakt.
Souvislost se slovem saturovat ´saturovat ‘nasycovat’, saturace. Z lat. saturāre tv. od satur ‘sytý, úrodný, plný’
Rovněž fakt ‘skutečnost’, část. ‘opravdu’, faktický. Z lat. factum ‘čin’, doslova ‘udělané’, původem příč. trp. od facere ‘dělat’."
J. Rejzek: Etymologický slovník

  1. uspokojení vznikající z dosažení něčeho
  2. omluva nebo odčinění nějakého ublížení nebo prohřešení

Takže dotyčný je obrazně „nasycený“.tím, že udělal dost pro to, co chtěl, čeho dosáhl, nebo že se omluvil.

.

Další odpovědi
Kepler

SSČ:

  1. omluva n. odčinění něj. ublížení, satisfakce: požadovat zadostiučinění za urážku; dostat plné zadostiučinění
  2. pocit uspokojení z dosažení něčeho: mít zadostiučinění z pracovních úspěchů; se zadostiučiněním přijmout zprávu o vítězství

SSJČ:

  1. omluva n. odčinění něj. ublížení n. prohřešení; dostiučinění 1, satisfakce: požadovat, zjednat (si) z. za urážky; dostalo se mu plného z.; práv. poskytnutí omluvy, náhrady (peněžní n. jiné) za utrpěné bezpráví
  2. uspokojení vznikající z dosažení něčeho; řidč. vyhovění něčemu, splnění něčeho: pocítit mravní, vnitřní, hřejivé z. ze své práce, za uznání; z. z dosažení vítězství;

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=zadostiu%C4%8Din%C4­%9Bn%C3%AD