theformal

Co znamená slovo „(v)jertel“?

Stále to častěji od lidí slýchávám, ovšem každý to říká jinak. Někdy jertel, jindy zase vjertel. Co to vůbec je za slovo? :)

Nejlepší odpověď
quentos

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/V%C4%9Brt­el

Další odpovědi
ahold

My, dříve narození, jsme se s touto mírou setkávali na chmelových brigádách. Natrhané chmelové šišky jsme donesli v koších na místo, kde byla plachta na ní postavili věrtel a do toho se nasypaly šišky. Za každý věrtel byla stanovená částka Kč. Podle naší pilnosti jsme na konci dostali výplatu. Obvykle se za námi sjížděly tzv. rodinné kombajny a pomáhaly nám zlepšit skóre. Bylo to moc prima. Vzpomíná se na to, jako na vojnu.

Děda Louda

Starší objemová míra, dnešních 23,25 litru (český věrtel).