hanulka11

Co znamená prokázat někomu medvědí službu?

Nejlepší odpověď
annas

Odpovídám na dotaz iceT – původ rčení „medvědí služba“.

Toto rčeni vycházi z bajky I. A. Krylova (1769–1844) Poustevník a medvěd. V této bajce cvičený medvěd nechtěně zabije poustevníka prudkou ranou při odhánění much.

Medvědí služba (jak uvedly předchůdkyně) je tedy vykládaná jako čin, činnost konaná s dobrým úmylslem někomu a něčemu prospět, pomoci, ale působící svým účinkem pravý opak.

Podle českých rčení a přísloví.

Další odpovědi
1popelka1

Znamená to, že jsme napáchali víc škody než užitku, i když jsme to mysleli v dobrém

BEAES

Nepomoct mu, spíše uškodit, i když v dobré víře.

iceT

Ten,co Vam tuto sluzbu prokaze,to sice dela s nejlepsimi umysly ve snaze pomoci,ale bud spis uskodi nebo moc nepomuze.Proc zrovna medvedi nevim.

verka

Nejlépe si vše zařizovat sama, jak k tomu ti medvědi přijdou, že se taková nevydařená služba nazývá po nich.

iceT

Dekuji,Annas,zase jsem o neco chytrejsi.

annas

IceT, prosím. Jsem ráda, že Vás moje odpověď uspokojila.