lalisasa

Co znamená nepravidelná pracovní doba, 40 hodin týdně?

Budu mít úplně prvni praci a chtela bych vědět co znamená nepravidelná pracovní doba, 40 hodin týdně. Je to v poradku? Jak asi mohou vypadat smeny? Je to prodavacka. Dekuji

Odpovědi
Kelt

To je jednoduché. Musíš odpracovat týdně 40 hodin. Záleží na tom, kdy obchod otevírá a kdy zavírá a zda se dělá i v sobotu a neděli nebo nepřetržitě. Měla bys tam mít čas na přestávku po určité době. A taky záleží na tom, zda máte polední přestávku. Takže jiné je to v Tescu, jiné v Bille, Kauflandu a pod. Ale to by ti měl říci asi manager, nebo ti dá vybrat.

da ny

ZP § 79

  1. nerovnoměrným rozvržením pracovní doby rozvržení, při kterém zaměstnavatel nerozvrhuje rovnoměrně na jednotlivé týdny stanovenou týdenní pracovní dobu, popřípadě kratší pracovní dobu, s tím, že průměrná týdenní pracovní doba nesmí přesáhnout stanovenou týdenní pracovní dobu, popřípadě kratší pracovní dobu, za období nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může toto období vymezit nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.

http://www.pra­cepropravniky­.cz/zakony/za­konik-prace-uplne-zneni
Z úpraden:
Zaměstnanec, který nepracuje ve směnách, ale nastupuje výkon práce někdy dopoledne, někdy odpoledne, ale nestřídá práci jiné směny, může mít týdenní úvazek 40 hodin.
Zaměstnavatel může zaměstnanci nařídit práci přesčas v rozsahu 150 hodin ročně a současně maximálně 8 hodin v jednotlivých týdnech. Pokud tedy píšete, že máte týdenní úvazek 40 hodin a pracovali jste v jednotlivých týdnech 52 hodin, pak – pokud jste s touto prací přesčas nesouhlasili – zaměstnavatel porušuje zákon. Je totiž sice možné konat práci přesčas až do průměru 8 hodin týdně, ale to už nelze nařídit, nýbrž se zaměstnancem dohodnout. Na příkaz zaměstnavatele byste museli konat práce maximálně do rozsahu 48 hodin týdně.
http://www.hle­dampraci.cz/pra­covni-pravo/tema/pracovni-doba.php

ZNÁMÁ, pracující v obchodě mívá různě dlouhou pracovní dobu, nejčastěji 6, 8, 1 i 12 hodin. Směu dle potřeb zaměstnavatele ranní, odpolední, méně čqto i noční.
Jiná mívá i směnu „trhanou“, tj. v práci je 3 nebo 4 h, pak jde domů třeba na 2 – 3h. Opět do práce např. na 4 h (méně časté).