Co znamená humanitární intifáda?

Nejlepší odpověď
rynek878

Humifáda

Budiž řečeno to hlavní o tom, co je v pozadí nynější výbušné situace po výborně vymyšlené protiizraelské provokaci u břehů Izraele nedaleko Gazy. Je to něco na způsob „humanistické intifády“ – říkejme ji stručně třeba humifáda. V biblické krajině se dá těžko upřít Židům právo na domov, na vlast. Ale od vzniku Izraele jako sekulárního státu všechny okolní feudální panovníky při pouhém pomyšlení, že by měli ve své blízkosti něco tak moderního strpět, prostě „bral fajtanc“. Králové, emírové a šejkové se uměli sklonit a nakonec i dohodnout s Brity či Francouzi, když se s jejich vojenskou silou a koloniální politikou nedalo nic dělat. Staré velmoci mohli respektovat. Ale vzor moderního státu a demokratickou správu u sousedů, to je na jejich vkus příliš

Zdroj: http://www.ct24­.cz/blogy/91631-napad-s-humanitarni-intifadou/

Další odpovědi
annas

Intifáda (arabsky: انتفاضة – intifāḍah) je arabský výraz pro povstání. Používá se v souvislosti s ozbrojeným bojem Palestinců proti Izraeli. Dělí se na první a druhou intifádu; první probíhala na přelomu 80. a 90. let minulého století a druhá probíhá na přelomu 90. let a na začátku 21. století.

Intifáda probíhá pomocí ozbrojených střetů s Izraelci, sebevražedných útoku, pouličních bitev, ale také pomocí nenásilných akcí v podobě letáků, grafitti atd.

Doplňuji:
Jen doplním humanitní i. – jde o humanitarní pomoci, kdy mapř. izraelské loďstvo napadlo plavidla mířící do pásma Gazy, přepravující humanitární materiál a plavící se pod vlajkou Turecka, potažmo NATO. Nepokoje se šíří a začíná se mluvit o třetí intifádě.
Na lodě s humanitární pomocí by se nemělo útočit, stejně tak jako na bezbranné civilisty.
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:SHX7Ih­LP0wEJ:skalic­kylukas.blog.id­nes.cz/c/141329­/Pravo-na-izraelskou-sebeobranu.html+hu­manit%C3%A1rn%­C3%AD+intif%C3%A1da&­cd=39&hl=cs&ct=clnk&gl=c­z&source=www.go­ogle.cz

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/In­tif%C3%A1da