Retko

Co znamena hodokvasy??

Pokud vite tak jeste dejte puvod slova a z ceho se sklada, a proc to nejde najit ve slovniku :) Diky

Nejlepší odpověď
annas

Slovo hodokvas je slovo knižní, staročeské, dnes zastaralé, takže není uvedeno v každém slovníku. Jinak vznklo složením dvou slov – hod(o) + kvas. Sloveso hodovat znamená, že se bohaté jí a pije. Kvas je také slovo knižní – význam – vření.
Takže při hodokvasu se dobře jí, pije, všude to vře, je živo, hýří se. Dnes se slovo hod používá ve spojení Boží hod vánoční nebo velikonoční. Dále se slaví hody při různých příležitostech – zvěřinové, vepřové, zabijačkové, zasvěcení kostela, ukončení různých zemědělských prací atd.