zjentek

Co značí slovo pápěrka?

Pápěrka (Google neví jistě).

Nejlepší odpověď
Klaproth

U nás se tak říkalo zbytku pírka po draní peří. Přeneseně je to slabý člověk.

Další odpovědi
annas

Pápěrka je slovo odvozené, od slova pápeří, pápěří = ´prachové peří, chmýří. U pápěrky došlo ke změně hlásek. Původně odpadky po draní peří.

Souvisí s chmýřím pampelilšky, které se objeví po odkvětu.

V. Machek Etymologický slovnípk, s. 433

Ve slovníku najdete významy

odraný osten ptačího péra s trochou peří na konci
jiná věc chmýřovité podoby nebo . jako chmýří lehká
Expr. slabý, neduživý člověk
Pejor. chatrná peřina

https://bara.uj­c.cas.cz/psjc/se­arch.php?hledej=Hle­dej&heslo=p%C3%A1p%­C4%9Brka&where=hes­la&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&ps_hes­lo=p%C3%A1p%C4%9Brkla&ps­_startfrom=0&ps_n­umcards=0&num­cchange=no¬_i­nitial=1

Kepler

Já si pod tímto pojmem představuji především FYZICKY slabého člověka, takového, co musí po kapsách nosit olověné broky, aby ho neodfoukl vítr 🙂

marci1

zbylá husí pírka po odrání prachového peří (užívaná k výplni polštářků-macíků)
(slabingr/ zesláblý tvor [neodolá větru])

  • viz šus, vích, vyžle

https://lidovys­lovnik.cz/index­.php?dotaz=p%E1p%E­Crka