Pottato

Co vše smí pracovnice OSPODu vidět?

Taková situace: moje žena má dítě z předchozího vztahu, od otce musela utéct kvůli fyzickému a psychickému týrání když bylo dítěti 5 měsíců.. Po roce si otec vzpomněl, že někde má dítě, nastaly soudy atp, povolili mu setkávání což se asi dalo očekávat.. Navštívil nás ospod, taky se dalo čekat.. Mezitím se nám s ženou narodilo další společné dítě, její druhé, moje první.. Budeme se stěhovat do většího, z 2+1 do 6kk, kde si i chceme udržet soukromí.. Předpokládám, že tam taky ospod zamíří.. Může nám pracovnice OSPODu čubat v ložnici nebo v pokoji společného dítěte? Alespon podle mě budou chtít vidět pokoj dítěte z předchozího vztahu a maximálně sociálky (záchod, koupelna), maximálně kuchyni..

Nejlepší odpověď
da ny

NAPROSTO všechno, celý byt.
(omlouvám se, ale nevím, co znamená výraz „čubat „, neznám, asi tuším 😉 Jsem jen Češka ze západu ČR)..
Každý „platící otec“ má právo na kontakt a styk s dítětem, pokud je to v jeho zájmu a prospěch.
projednává s rodiči odstranění nedostatků ve výchově dítěte. sleduje nepříznivé vlivy působící na děti a zjišťuje příčiny jejich vzniku. činí opatření k omezování působení nepříznivých vlivů na děti. sleduje výkon ústavní a ochranné výchovy
https://www.mesto-orlova.cz/cz/rad­nice/odbory/od­bor-socialni-a-zdravotni-cinnost/27480-napln-prace-ospod.html
• „Provádění šetření
Dalším právem OSPOD je provádět šetření v místě bydliště, škole a dalších zařízení, a to bez předchozí domluvy. Prakticky to znamená, že OSPOD má PRÁVO NA VSTUO DO DOMÁCNOSTI, BEZ PŘEDCHOZÍHO OHLÁŠENÍ. Toto právo je dáno OSPOD z toho důvodu, aby mohl prošetřovat, v jakém prostředí děti žijí a zda mají veškeré podmínky nutné ke zdravému vývoji. Koneckonců jsme již zmínili, že je základem ochrana dítěte a jeho vývoje. Rozhodně to neznamená, že by OSPOD měl přijít s bílou rukavicí a hodnotit, jestli je špatně složené prádlo. Zajímat by ho mělo, jestli má dítě kde spát, jestli má svůj vlastní prostor a soukromí a v jakých podmínkách žije.“
https://sance­detem.cz/co-se-skryva-pod-organem-socialne-pravni-ochrany-deti

Další odpovědi
Filip84

Zjednodušeně řečeno, pracovník orgánu péče o dítě může vstoupit kamkoli, kde se domnívá, že se dítě nachází, kde se domnívá, že to místo to dítě využívá, nebo je tam třeba trestáno, prostě: kamkoli. Má také právo o tom všem pořizovat audiovisuální záznam, bez souhlasu kohokoli.

Logika je naprosto stejná, jako u úkonu / zákroku policisty „jménem zákona!“: jsi povinen tam toho pracovníka orgánu péče o dítě pustit, máš samozřejmě ale právo tam být s ním, kontrolovat ho, Pokud se domníváš, že pracovník orgánu péče o dítě zneužil svou pravomoc, překročil svou pravomoc atp., můžeš si na něj stěžovat, můžeš žalovat správní orgán, jehož pracovník vystupoval v daném místě a čase jako pověřená úřední osoba orgánu péče o dítě, k soudu ve správním soudnictví o ochranu před nezákonným zásahem, pokynem či donucením správního orgánu, můžeš na něj podat trestní oznámení, ale to nic nemění na tom, že v daném místě mu tu kontrolu musíš umožnit.

Řešíš nesmysly: že tam máš, v té, dejme tomu, pracovně nějaké papíry, tak, za prvé, nic Ti nebrání o tom pracovníka OSPODu spravit, otevřeš cimru, požádáš ho, aby počkal u dveří, papíry před ním schováš, problém vyřešen, harmonie obnovena. Navíc, pracovník OSPODu je vázán mlčenlivostí.

Zaměstnavatel s Tebou skutečně nemůže rozvázat pracovní poměr proto, že jsi plnil procesní dilligenci uloženou Ti na základě zákona.

Nimráš se v nesmyslech: jako každá úřední osoba je oprávněná úřední osoba OSPODu vázána zásadou enumerativnosti veřejnoprávních pretensí, to jest, smí uplatňovat pravomoc pouze k tomu, k čemu jí byla positivním právem výslovně ta pravomoc propůjčena, a to způsoby, které platné právo výslovně připouští, v mezích, které platné právo připouští, a vždy tak, aby výkon práva sledoval legitimní cíl, a aby tím nebylo zasaženo do konstitučně zaručených a chráněných práv a oprávněných zájmů osob.

To znamená, ku příkladu, že pokud jde pracovník OSPODu zkontrolovat, v jakých podmínkách dítě žije a Ty mu řekneš, že v této cimře dítě nežije, tak pracovník OSPODu není farář, aby věřil, jo, není, je to úřední osoba – bude to chtít vidět. Tak mu otevřeš cimru a on se přesvědčí, že opravdu v této cimře není dětský pelech, nebo – co já vím – mučírna pro děti. 🙄 Jak jinak si to, jako, představuješ? Že Ty řekneš „tady fakan nebydlí“ a úředník řekne „ok“?

Samozřejmě, když mu otevřeš tu cimru a on uvidí, že tak opravdu fakan nemá pelech, ani tam není klec ku fakanů zavírání, ani nic podobného, tak je asi nepravděpodobné, že by chtěl otevřít zásuvku ve stolu aby se podíval, jestli tam nemáš schované sušené mrtvoly dětí, že jo. Nicméně kdyby to chtěl, máš právo, jako jakýkoli jiný účastník řízení v jakémkoli jiném řízení, žádat o poučení o právních a skutkových důvodech. Ale sdělení důvodů není věc k diskursu, prostě Ti je sdělí a Ty mu musíš vyhovět.

On taky sepisuje protokol, zápis o té prohlídce, Ty máš právo ho vidět, máš právo se ke všemu vyjádřit, pokud něco nesouhlasí, žádat opravu, a když to odmítne, žádat, aby to tam zapsal, žes to žádal, že to odmítl a proč. Jinak mu to nepodepíšeš a do protokolu uplatníš námitky.

Prostě úplně normální postup jako při jakémkoli jiném řízení se správním orgánem. On ten OSPOD, vlastně, nic „extra“ není.

Pottato

da ny: čubat znamená prohledávat, chodit, rozhlížet se.. V mém slovníku od prababičky z Valašska, ta pořád říkala, že když přijde nezvaná návštěva, tak u ní čube, čube v koupelně a čube na záchodě :D

Tak jinak.. Mají pravomoc nám s ženou narušovat soukromí a chodit nám do ložnice, do pokoje společného dítěte a dalších soukromých místnostech, kde se dítě z předchozího vztahu více méně nevyskytuje? Popřípadě mají právo vstupovat i do pracovny, kam nesmí ani moje žena už jen z důvodu, že tam mám uloženy o některých firmách dokumenty citlivé povahy (ať už podrobné údaje o zaměstnancích, firemních financích a tak dále?).. Kdyby se tam něco ztratilo, byl by z toho problém jak Brno a firma by se mnou mohla ukončit spolupráci, případně dostat do dalších komplikací..