BlackBoy

Čo vlastne je komunizmus, socializmus a majú niečo spoločné s demokraciou?

Čo vlastne je komunizmus, socializmus (nejako v skratke pre lajkov, lebo tomu nejako nerozumiem) a majú niečo spoločné s demokraciou?
Doplňuji:
Thx, a ak je komunistický štát, tak demokracia tam asi nebude, či?

Nejlepší odpověď
arygnoc

komunizmus
● beztriedne spoločenské zriadenie.
● učenie (filozofia a ideológia) spojené s menami F. Engels, K. Marx, V. I. Lenin o podmienkach oslobodenia robotníckej triedy a o vybudovaní beztriednej spoločnosti, o historickej nadradenosti zospoločenšteného vlastnítva a rovnostárskeho rozdeľovania a aj jeho totalitného presadzovania.
● marxisticko-leninské učenie o spoločenskom vlastníctve výr. prostriedkov a odmeňovaní podľa potrieb.
● ideológia vychádzajúca z tohto učenia.
● politická prax strán a režimu uplatňujúcich túto ideológiu.
● utopistické učenie o sociálne spravodlivej spoločnosti, o všeobecnej rovnosti.
● (hovorovo) obdobie vlád komunistických strán v jednotlivých štátoch bývalého sovietskeho bloku.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=ko­munizmus

socializmus
● totalitný politický režim jednej strany a ekonomicky centrálne riadený systém založený na zospoločenštenom vlastníctve.
● rozličné teórie o sociálne spravodlivom usporiadaní spoločnosti (marxistický socializmus, utopický socializmus, vedecký socializmus, národný socializmus).
● rozličné pokusy o uskutočnenie tejto spoločnosti (reálny socializmus, socializmus s ľudskou tvárou).

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=so­cializmus

demokracia
● vláda ľudu (démos – ľud, kratos – moc).

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=de­mokracia

treba si uvedomiť, že v každej dobe (obdobie vlády tej ktorej spoločenskej formácie) sa definície rôznili, rôznia.
Doplňuji:
ak budeme uvažovať v intenciách komunistickej ideológie (každému podľa potrieb, všetko je všetkých), demokracie ani nebude potreba.

jedná s o „anjelskú“ spoločnosť – nikto nebude chcieť mať viac ako ostatní (to si neviem predstaviť, keď si predstavím ľudskú závisť), nikto nebude mať potrebu mať viac – a to nie iba materiálnych vecí, ale i moci, vlády, výnimku snáď tvorí iba poznanie, vedenie, vedomosti.

ale to by sa musel človek podstatne zmeniť, najmú duševne, musela by zaniknúť nevraživosť, závisť, túžba po moci, chamtivosť, krádeže, nenávisť a kopec iných negatívnych vlastností, preto sa táto spoločnosť dnes javí ako utopická. budúcnosť ukáže.

v dnešných štátoch deklarovaná komunistická spoločnosť (socialistické krajiny – čína, kuba, kórea, niektoré stredoamerické krajinky, prípadne vietnam a pod) je diktatúra, a to diktatúra proletariátu (tak je i definovaná).
diktatúra práve preto, lebo existujú vyššie spomínané negatívne ľudské vlastnosti a preto, lebo tieto krajiny sa cítia okolitým „slobodným svetom“ (z ich pohľadu reakčným kapitalizmom, v čom majú nepochybne pravdu) ohrozené – lebo práve tento „slobodný svet“ ctí žralokov a úspech najviac bez ohľadu na to, ako bol dosiahnutý, a upiera „dostatok širokým masám“ (nie iba ten materiálny, samozrejme.

viac prípadne v diskusii.

Další odpovědi
huxa

Arygnoc to napsal přesně, ale né krátce.
Komunismus-ideologie, kde si jsou všichni rovni, vše je všech.
Socialismus-totalitní režim, pětiletky, centralizovaná výroba, vše je řízeno státem (nebyli běžní soukromníci)
Demokracie-vláda všech, co si zvolíme, to máme, takže resp. Jaké si to uděláš, takové to máš.

Lenka___

No tak hlavně socialismus nebo dokonce komunismus tu ještě nikdy nebyl.Ty tzv. socialistické státy byly socialistické jen nominálně.To co tu bylo se nazývá státní kapitalismus(http://cs.wiki­pedia.org/wiki/St%C3%A1t­n%C3%AD_kapita­lismus)Socialis­mus je o samosprávě pracujících, demokracii na pracovištích, demokracii od zdola.Zatímco skutečný socialismus může fungovat jen v demokracii.Ka­pitalismus může fungovat jak v demokratickém státě tak i v totalitním­.Stačí se podívat na kapitalistickou nominálně komunistickou Čínu.Doublethink rules.
Doplňuji:
Za odkazem má být slovo „socialismus“

led

Majú spoločné veľa a nič. Záleží od uhlu pohľadu.
Demokracia hovorí o vláde ľudu – ľud to je slobodný človek (otrok nie je jeho súčasťou nemá žiadne práva), naďalej udržuje triednu spoločnosť
Socializmus dáva všetkým podľa zásluh, nehovorí o vláde ľudu, hovorí o diktatúre proletariátu
Komunizmus – beztriedna spoločnosť, každému podľa jeho potrieb (nie, ako sa hovorí, „vše je všech“)
K doplneniu
Ak vládne komunizmus – beztriedna spoločnosť, nemôže byť demokracia – prvok triednej spoločnosti…
Otázka „vlády“, alebo akéhosi „organizačného výboru“ je riešená volebným spôsobom zástupcov (ľudu, profesií, pohlaví, farieb,…?) podľa zatiaľ nepresne definovanom rozložení ľudí danej oblasti, sveta, vesmíru…