zjentek

Co u jízdních kol přesně znamená označení: kompletní katalogová výbava?

Nejlepší odpověď
Alesh

Tak podle mě je to jen taková prázdná fráze, která tě má uklidnit, že když si kupuješ daný model dané značky, že ti v tom obchodě na to kolo namontovali to, co je napsáno a vyobrazeno v katalogu, zkrátka jak to sestavil, resp. popsal ten výrobce (takovouto věc, tj. kompletnost kolo bych předpokládal automaticky, ale holt, dá se na to sdělení postavil i marketing:-).

Další odpovědi
anonym

Jednoduše snaha vyvolat dojem, že nebude chybět žádný zákonný díl (policisté kontrolují jízdní kola jako jakákoli jiná vozidla), tedy nebude třeba nic dokupovat. U leasingu a půjček pak všechny takové díly použijí na navýšení nominální hodnoty dluhu a stejně tak všechny slevy. Člověk si tak půjčí 300 000,– na kolo za 75 000,–. Viděl jsem i 20 000,– provizi dealera u kola za 50 000,–. Úplně stejně to dělají pojištění – svými frázemi vyvolávají dojem, jak je všechno cool – dokud nedojde na pojistné plnění. Často se například dozvíte, že katalog o výbavě vozidla není ten veřejně dostupný, ale nějaký jejich vnitřní. Tím lze nahrazovat originální díly za nejrůznější šunty. V rámci „katalogové výbavy“ bývají i naprosté hovadiny, které k provozu kola nepotřebujete, pojištění a prodloužení záruky. Ve správném slangu se tomu říká kataktiv – katalog aktiv. Prodejci lžou – klidně na kriminál. U pojištění, která vnucují, často porušují zákon už jen v prvním bodě, kdy nechtějí ukázat plnou verzi pojistné smlouvy a plnou verzi pojistných podmínek – oboje ze zákona musí jasně a srozumitelně vysvětlit laikovi. Například, že prodloužení záruky se nevztahuje na vozidla, která už někdo používal. To je značná skupina pojistek.

aliendrone

Popravdě NEVÍM. Víš, LOGICKY se hned z první nabízí, že kolo je vybaverno veškerým dostupným příslušenstvím, které firma nabítí. Podobně jako u aut, kdy je prodejní model určitým standardním způsobem vybaven, ovšem v katalogu je možnost (za příplatek pochopitelně) si přikoupit něco, čím prodejní model nedisponuje. (např. elektrické vyhřívání předního skla apod.)

Zkrátka model by MĚL být vybaven vším, co je k němu od výrobce dostupné. To je ovšem POUHÁ úvaha. Dost možná je to jen účelový blábol, který má právě tuto úvahu vyvolat, přičemž v reálu dostaneš leda tak „suché z nosu“. Ostatně tak, jak jsi snad už za ta léta dem(ent)okratického systému zvyklý. Osobně předpokládám „ten blábol“ jako PRAVDĚPODOBNĚJŠÍ (životní zkušenost). ;) :D :D

led

Humoristi obchodníci si niekedy formulácie vysvetľujú svojsky:
Ale. predajná cena je stanovená na konkrétnu výbavu. Teda platíte len to, čo je danom momente uvedené v predajnom katalógu. Najčastejšie je to len základná výbava v zmysle zákonom stanovených podmienok, aj keď v katalogoch výrobcu nájdete aj iné kvalitnejšie súčiastky a ďalšiu výbavu. Ak sú v predajnom katalogu uvedené konkrétne súčiatky, tie kvalitnejšie a ďalšie doplnky od toho istého výrobcu si musíte doplatiť.

Skreslený humor predajcov:
Niekedy aj dátum platnosti akčného predaja podaktorí obchodníci chápu skreslene tak, že ak je uvedený dátum začatia a ukončenia akcie napríklad akcia platná od 25.9.2020 do 27.9.2020, tak v uvedené dni 25.9.2020 a 27.9.2020 akcia neplatí, takže podľa nich akcia je platná len 26.9.2020, čo je podľa mňa v rozpore s legislatívou.
Podobne aj ponuka doplatku za okamžitú výmenu vadného tovaru, teoreticky bez hľadania závady, inak budete v reklamačnom konaní čakať do konca zákonom stanovenej lehoty na vyjadrenie, či vôbec vašu reklamáciu uznávajú, alebo nie, bez ohľadu na to, že pre vás, okrem vrátenia peňazí, je to už nepodstatné. Je to skrytá prirážka na cene.