Co to je poporodní blues?

Nejlepší odpověď
Lencis

Z vlastní zkušenosti:

Po šílené euforii z příprav a těšení se na miminko máte najendou ten uzlíček doma a díky hormonům, které v těle působí jako prášky na spaní v kombinaci s energonápojem, díky šílené vyčerpanosti z porodu a všeho toho co následuje… díky šílené zodpovědnosti, kterou najednou pociťujete, díky tomu že zkrátka najednou zjistíte, že váš život se od základů změnil a nic není tak jako dřív… díky tomu všemu a možná ještě díky dalším x věcem začnete malinko panikařit a zmatkovat. Pokládáte si divné otázky a hlavou vám jdou ještě divnější odpovědi… vše je zamlžené a představa, že se opět stanete ženou, místo kojící mašiny, která dělí den na plíny, uspávání, kojení a odstříkávání je prostě nepředstavitelně neuchopitelná.

Většina žen to prožívá podobně, někdo to snáší lépe, někdo hůře, ale většina žen se s tím sama popere… a jak jde život, zvykne si na svoji novou roli… hormony se usadí a je po bluesu.

Pravda je ta, že některé ženy se s tím sami nevypořádají a je potřeba vyhledat odborníka.

Další odpovědi
Dandi

Poporodní blues a „depka“

Poporodní blues – je naprosto běžné až u 70 % nedělek dva až tři dny po porodu. Projevuje se přechodnými stavy plačtivosti, úzkosti, podrážděnosti, psychické lability (jednou nahoře – jednou dole), někdy i poruchami komunikace, ztrátou sebedůvěry a poruchami spánku. Součástí poporodního blues bývá i prožívání negativních emocí knovorozenci a mateřství. Blues na rozdíl od deprese odezní samo.

Poporodní deprese -příznaky se prakticky neliší od depresivních stavů netěhotných. Přidružují se ztráty tělesné hmotnosti, nespavost a negativní vztah kdítěti, někdy i krodině. Tato porucha postihuje kolem 10 % matek a stav se bohužel opakuje ve velkém procentu i vnásledující graviditě. Rozvinout se může už vtěhotenství, riziko vzniku však přetrvává ještě rok po porodu. Léčba nevyhnutelně patří do rukou odborníka!

Laktační psychóza -je podle lékařů pravděpodobně druh schizofrenie. Vyskytuje se pouze u0,1 % populace nedělek a velmi často se jedná o pacientky sjiž léčenou psychózou či snegativní rodinnou anamnézou. Příznaky onemocnění se nejčastěji vyskytnou mezi druhým a třetímpoporodním dnem, ale výjimkou nejsou ani případy, kdy choroba propukne klidně měsíc po porodu.

Laktační psychóza se mimo jiné projevuje úzkostmi, halucinacemi a tzv. maniodepresivními atakami. Novopečené matky však mají poměrně lepší šance na upravení stavu než vpřípadě psychóz vzniklých mimo těhotenství. Léčba jednoznačně spadá do kompetencí psychiatrických zařízení.

alenka901

lehká, krátkodobá a přechodná deprese po porodu, která se projevuje např. návaly pláče, zvýšenou přecitlivělostí, emoční labilitou, skleslostí, též ,,sedmidenní blues", maternity blues, baby blues

Attack-design

ztřeštěné hormony – může se stát, že matka bude dítě odmítat,nechtít ho