Co to je pátá nemoc?

Nejlepší odpověď
Mandarinka

Pátá nemoc postihuje děti školního věku. Na kůži je vyrážka velikosti jednoho až dvou centimetrů. Vyskytuje se v malých školních epidemiích. Může být provázena zvýšením teploty. Odezní sama i bez léčby.

Další odpovědi
Nuk nuk

Pátá dětská nemoc je infekční virové onemocnění, které postihuje většinou děti v mladším školním věku, ale může se objevit samozřejmě i dříve nebo naopak pozdději.
Je poměrně silně nakažlivá, ale není nebezpečná a většinou má velmi hladký průběh.
Začíná většinou jako např.chřipka,tj. teplotami nebo i horečkami,které však rychle klesnou. Může se vyskytnout kašel, rýma, podrážděnost, ospalost atd.
Posléze se objeví vyrážka – větší zarudlé až fialové fleky po těle.
Že se jedná o pátou dětskou nemoc, poznáte především podle nápadné skvrny MOTÝLOVITÉHO tvaru na obličeji.
Léčí se v domácí péči a pokud se nějak nezkomplikuje, trvá cca týden.Nemocný je nakažlivý, dokud nezmizí vyrážka.

Krugerka

Pátá nemoc či pátá dětská nemoc neboli erythema infectiosum je virové infekční onemocnění způsobené parvovirem B19. Onemocnění se projevuje horečkou, bolestmi hlavy, myalgiemi, po kterých asi za týden následuje výsev makulopapulózní vyrážky nejprven na tváři, odkud se šíří přes trup na končetiny. U některých jedinců může onemocnění proběhnout bez zevních projevů, asymptomaticky.[1]

Pátá nemoc se objevuje nejčastěji na jaře. Virus se přenáší kapénkami z dýchacích cest. Možný je také vertikální přenos z matky na plod (při kontaktu krví). Parvovirus pak způsobuje hydrops plodu a vzácně může zapříčinit smrt plodu na těžkou anémii.[1]

Parvovirus B19 napadá prekurzory červené krevní řady, proto může u nemocných s chronickou hemolytickou anémií či imunodeficitem vyvolat aplastickou krizi.[1]

alenka901

átou nemoc způsobuje parvovirus a vybírá si především děti školního věku. Je ale dobré na ni myslet i u dospělých. Projevuje se nejčastěji na tváři vyrážkou a zarudnutím. Omezte kontakt s ostatními lidmi, protože tato nemoc je vysoce nakažlivá.