rady74

Co to je morfologie-přítomnost blastru,nebo tak něco?

Nejlepší odpověď
annas

Vypsala jsem z lékařského slovníku… Nevím, zda vám významy pomohou. Jedině lékař zná diagnózu vaší choroby, nejlepší je požádat jjeho o vysvětlení.

morfologie – 1. věda studující stavbu a tvar lidského těla a jeho částí, a to jak na úrovni makroskopické anatomie, tak na úrovni mikroskopické histologie. Studuje tvarové změny a poměry za normálních podmínek i při nemoci patologie. Některé choroby vyvolávají typické tvarové změny na příslušných orgánech, čehož je možné využít k diagnóze

2. tvar, vzhled. Např. buněčná m., porušená m. orgánu řec. morfe tvar;.

blast = obecné označení pro některé nezralé buňky, zejm. nezralé krvinky. . řec. blastos zárodek
a další

http://lekarske­.slovniky.cz/vyh­ledavani?dicti­onary=blast&ter­m=

--
http://lekarske­.slovniky.cz/vyh­ledavani?dicti­onary=blast&ter­m=

Další odpovědi
horke-kakao

To vážně netuším, myslela jsem, že to bude něco z češtiny. Ale tohle mi vyplivnul google.

Akutní myeloblastické leukemie bez vyzrávání – M1 ( 15 – 20%)

Kritéria morfologická:

  • blasty více jak 90% dřeňových z nonerytroidních buněk
  • Více jak 3% blastů pozitivních na reakci s myeloperoxidázou či Sudanovou černí
  • zralé a vyzrávající monocytární elementy tvoří méně jak 10% nonerytroidních bu­něk
  • vyzrávající granulocytární elementy tvoří méně jak 10% z nonerytroid­ních buněk

Je to cosi z Akutní myeloblastické leukemie (AML).
Doplňuji:
Viz též http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Le­ukemie