Zlatý

Co to je Mahábharata?

V předešlé odpovědi jsem se dočetl, že nějaká Mahábharata, ale co to je?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Mahábhárata (dévanágarí: महाभारत) je spolu s Rámajánou jeden z hlavních staroindických eposů. Je klasifikována jako itihāsa. Itihāsy a Purāṇy jsou zmíněny již v Atharva Védě[1] a jsou označovány jako pátá Véda.[2] Tradičně je autorství Mahábháraty připisováno mudrci Vjásovi. Uváděná data vzniku se liší – tradiční datování vychází z faktu, že hovoří o Kali juze jako o přicházejícím věku.[3] Moderní datování uvádí 6.-4. století př. n. l. Je to druhá nejdelší báseň na světě[4] složená z 18 knih (parva) a 110 000 veršů. Její název vznikl ze dvou sanskrtských slov mahá (velký) a bhárata (pojmenování Indie odvozené od starobylého krále Bharaty).

Jádro příběhu se týká soupeření mezi dvěma polobožskými bratraneckými rody Pánduovců (pět bratrů – Judhištira, Bhíma, Ardžuna, Nakula a Sahadéva) a Kuruovců (100 bratrů, synů Dhrtaráštry) o vládu nad celým védským světem. Spor vrcholí bitvou na Kuruovském poli mezi rody a jejich spojenci. Bitva končí vítězstvím Pánduovců za pomoci Boha, Kršny.

Báseň obsahuje četné filosofické názory starých Indů a příběhy z Purán. Součástí Mahábháraty je i báseň Bhagavadgíta (Zpěv vznešeného).

Další odpovědi:

Zlatý

Mahábhárata je nejoblíbenější dílo indické klasické literatury, které před pěti tisíci lety sepsal velký mudrc Vjásadéva. Líčí životní příběh pěti hrdinských bratrů, Pánduovců, kteří byli předurčeni vládnout Zemi. Jejich bratranci je však o království připravili, poslali je do vyhnanství a celý spor vyvrcholil bratrovražednou válkou. Jednou z hlavních postav příběhu je Krišna, Nejvyšší Osobnost Božství, díky němuž je Mahábhárata považována za posvátný text. Významnou částí tohoto eposu je Bhagavad-gítá, drahokam duchovní moudrosti Indie pojednávající o karmě, reinkarnaci

Zdroj: http://www.harekrsna.cz/cvs/me nu/knihy/mahabharata

Bronzový

Za prvý-nevím,co to je ....a za druhý-mě to uráží! :-DDD

Zdroj: Sůl nad zlato

Diskuze k otázce

Bronzový

FOG

Pro Stanu.
Je to sice pohadka o soli,ale jmenovala se "Byl jednou jeden kral".
A Burian diskutoval s Werichem o "tajtrlikovi".
To jen pro upresneni pohadky.

Bronzový

stana73

No jasně FOGu,já popleta.Mám ráda pohádky a nějak se mi pomotaly-byl to tajtrlik.Díky

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3356
Zlatý Drap 1790
Zlatý led 1450
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1113
Zlatý marci1 1074
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 652

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.