Co to je ADHD?

Dobrý den, synovec má čerstvou dg. ADHD s hyperaktivitou. Co to vlastně znamená? Díky!

Odpovědi
Ejmin

Více ZDE : http://cs.wiki­pedia.org/wiki/AD­HD

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/AD­HD

blesk26

ADHD (Attention deficit hyperactivity disorder) – doporučuji přečíst článek ve zdroji, je docela podrobný s popisem potencionálních problémů a doporučením jak dítěti pomoci v učení apod.

Zdroj: http://www.or­dinace.cz/cla­nek/porucha-pozornosti-s-hyperaktivitou-adhd/

Janulka

Dobrý den!
ADHD je porucha pozornosti s hyperaktivitou a patří mezi nejběžnější poruchy v dětství a dospívání.

  • předpokládá se, že ADHD postihuje 3–7% dětí ve školním věku
  • ADHD je z 80% dědičná! Pokud se vyskytuje u jednoho dítěte, existuje 30–40% pravděpodobnost, že se porucha objeví i u sourozence.
  • více než polovině rodičů s ADHD se narodí dítě se stejnou poruchou.
  • u 60% dětí přetrvávají příznaky až do dospělosti

Moje kamarádka má holčičku s touto dg. Je to moc hodné děvče, přátelské, od malička jen jakoby ve vlastním světě a s problémy s řečí. Zato umí výborně skládat puzzle, ve svých 5 letech zvládne sestavit puzzle s 500 dílky!
A coby laik musím říct, že si hyperaktivní dítě představuji úplně jinak, než ji. Ale jak říkám, jsem laik.

alenka901

Někdy se můžete setkat pouze s označením ADD – attention deficit disorder – porucha pozornosti

ADHD – attention deficit hyperactivity disorder – porucha pozornosti s hyperaktivitou

Dříve jste mohli slýchat spíše LMD – lehká mozková dysfunkce.

Tyto vývojové poruchy chování jsou spolu s vývojovými poruchami učení, mentálním, tělesným, smyslovým postižením, autismem a vadami řeči řazeny do kategorie zdravotního postižení.

V případě ADHD je možné, že se objeví i jiná specifická porucha učení.

Sledují se 3 základní znaky:

  1. vývojově nepřiměřený stupeň pozornosti
  2. impulsivita
  3. hyperaktivita

Pro diagnostiku ADHD je důležité:

  • zda se příznaky vyskytovaly již před vstupem do školy
  • příznaky vyskytující se soustavně po dobu delší než 6 měsíců
  • příznaky se vyskytovaly výrazně častěji než u dětí téhož věku

Takové děti mají problémy se:

sebekontrolou

soustředěním se na určený úkol delší dobu (např. ne déle než 5 minut)

zdá se jakoby nevnímaly, když jim něco říkáte – jsou duchem nepřítomné

nedokáží kontrolovat míru nebezpečí – bez přemýšlení mohou vstoupit do silnice, skočit z velké výšky

dělá jim problém samostatná práce

nechají se lehce rozptýlit okolními vlivy

naopak – pokud jsou zabraní do činnosti, kterou musí následně ukončit, jsou impulsivní a afektované

často skáčí ostatním do řeči a snaží se být středem pozornosti

problémy s činnostmi vyžadující klid a ticho

mají silné emoční projevy i na drobné podněty

často jsou sociálně nevyzrálé, mají komunikační problémy

Pokud si myslíte, že vaše dítě má právě podobné problémy, jistotu a pomoc hledejte nejlepé ve SPC (Speciální pedagogické centrum).