Kazatel

Co se děje s nespotřebovanou energií z elektráren? Zmizí, nebo nebude vůbec existovat?

Nejlepší odpověď
Dochy

Nevyrobí se. Elektrárny výkon regulují tak aby dodrželi frekvenci a napětí v síti. Pokud je menší odběr, napětí o něco stoupne, elektrárna omezí výkon, topič o trochu méně přiloží pod kotel… Jinak stále existuje spousta spotřebičů, které mají spotřebu úměrnou napětí, takže krátkodobý výkyv napětí v síti kompenzují vyšší spotřebou (různá „topítka“, klasické žárovky apod…) z dlouhodobého pohledu spotřebují stejně – topítka mají také svou regulaci, takže pokud topí více, dříve vyhřejí co mají a tak také dříve vypnou.

A ještě bych přidal poznámku: Ta regulace výkonu není v některých případech úplně jednoduchá. Ty „eko“ věci prakticky žádnou regulaci neumí. Vodní obvykle umí reagovat v řádech desítek sekund až jednotek minut, tepelné řádově v desítkách minut (mám pocit, že drobné korekce umí poměrně rychle, ale snížení či zvýšení výkonu třeba o 50% dlouhodobě už jim dělá potíže)

Další odpovědi
aliendrone

Energie nikam nezmizí, jen změní svoji formu. Elektrická energie třeba na tepelnou či jakoukoliv jinou vhodnou, dle situace. :)

elkon

El. energie se vyrábí mírný přebytek, a co se nespotřebuje, se prodává např. do zahraničí.

Rokio

Energie nemůže vznikat, ani zanikat. Pouze je možné změnit jeden druh energie na jinou.

Dochy

K těm co píší, že energie nemizí ani nevzniká:
Dotaz je snad v tomto ohledu jasný. Dotaz byl na elektrárny, což jsou fabriky na výrobu elektrické energie. Samozřejmě ji „z ničeho“ nevyrobí, jen ji přemění z jiné formy. Stejně tak můžete říct, že fabrika na auta nic nevyrábí, jen mění suroviny do podoby aut 😉
Máme tohle plané slovíčkaření zapotřebí?