soles

Co se dalo koupit za tolar?

Prosím vás, ví někdo, co se dalo koupit za jeden tolar kolem roku 1800 a za jak dlouho si jej asi tak vydělal průměrný dělník?

Nejlepší odpověď
marci1

18. století – tolar (60 krejcarů), kreditní měděná mince, bankocedule

4 až 5 krejcarů = libra hovězího
48 krejcarů = střevíce
7 zlatek = kráva
8 zlatek 30 krejcarů = sud piva
ceny z 1. poloviny století

Kolik si tehdy vydělali? (v 1. polovině století)

tesař mistr 9 1/2 krejcaru týdně
tovaryš 7 krejcarů týdně
Podrobněji ve zdroji.

Zdroj: http://finance­.idnes.cz/cim-se-drive-v-ceskych-zemich-platilo-a-co-se-dalo-z-vyplaty-koupit-1cc-/sporeni.aspx?c=A020211­_135901_fi_osob­ni_mir
🙂

Další odpovědi
autacek

Sekyrka byla za dva zlatý a topůrko za tolar.

Kepler

Původně stříbrná mince ražená v Jáchymově, od ní pak bylo odvozena dalších 5 různých tolarů i dolar. Takže není tolar jako tolar. V jedné staré písničce se zpívá: Strejda Nimra koupil šimla za půl páta tolaru…