zjentek

Co (nebo kdo) určuje směr větru?

Tak jsem se podíval názorným příkladem na mapku větru z Windy.com v minimální velikosti a moudrý z toho nejsem, děkuji.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Vítr je pohyb vzduchu z tlakových výší směrem k tlakovým nížím. Vliv má i zemská rotace.

Další odpovědi
Kepler

Jen dodám: směr větru je určen vzájemnou polohou tlakových útvarů. Na severní polokouli vzduchové masy rotují po spirále kolem středu tlakové níže proti směru hodinových ručiček a kolem středu tlakové výše ve směru ručiček. Na jižní polokouli je to naopak.

Rokio

Ten, kdo je vypouští. 🙂

quizzi

Přeci Bůh. Všechno se děje v rámci, který vytyčil Pán Bůh, bez něho se neděje nic, co jest.

cochee

quizzi: jen jestli se nepleteš. Co když je to Paní Bůh? A proč by to nemohla být třeba Ryba Bůh? Nebo Bůh Špagetové monstrum?

zjentek

https://www.win­dy.com/?54.419,19­.336,3

Pepa25

Teď se podívejte na synoptickou mapu: http://portal­.chmi.cz/pred­povedi/predpo­vedi-pocasi/evropa/sy­nopticka-situace
Ty čáry jsou izobary – místa se stejným tlakem. Kde jous hustě vele sebe, tam je silný vítr.