Kelt

Co myslíte? Vyplatilo by se všem správně pracovat?

Nejde o to, dodržovat technologii, postupy, ale něco jiného. Existuje známá věc, že když člověk dělá fyzickou práci, tak se po určité době unaví a nejede pořád na 100 %. Někteří lidé dělali pokusy, že když ten pracovník začal odpočívat ještě dříve, než pocítil únavu, a poté šel znovu pracovat, že udělal více než jiní, co neodpočívali tak jako on. Kromě toho je například předepsaná hmotnost břemene, které může zvedat muž, které žena, do jaké výšky a podobně. Dokonce existují i fotografie, obrázky, jak při tomto postupovat. Zabýval jsem se pouze fyzickou prací, ale i duševní práce by se tímto možná zlepšila. Na mnoha pracovištích se zabývají nepodstatnými věcmi, jako je dodržení termínu školení, používání předepsaných ochranných pomůcek, vypisování přestávek pro forma, pozdravení nadřízeného, jiný příchod nebo odchod na a z pracoviště a jiné. Bohužel, když lidé nestačí, nepodávají výkony, jsou propuštění a nahrazeny výkonnějšími, loajálnějšími a jinými. Z dlouhodobého hlediska by se to vyplatilo všem, ale neděje se tak. Víte proč? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Vyplatilo

Další odpovědi
Edison

To je ale známý fakt. I já se s tímto setkávám. Když třeba řeším problém později odpoledne, po celém dni hledání, bádání, řešení… tak další problém pak už nejsem schopen objektivně správně diagnostikovat. To je známka toho, že je třeba se na práci vykašlat. Druhý den to pak mám vyřešený okamžitě. I co se týče samotné spolehlivosti, kvality, ale i bezpečnosti, jakmile je člověk „přepracován“, přestává být i pozorný.

Kepler

Samozřejmě, jen odpočinutý člověk je schopen podávat dobrý výkon. Na většině pracovišť to vypadá tak, že po obědě je každý KO a jen čeká na fajrunt, jako na boží smilování. Někde v zahraničí, tuším ve Španělsku, možná i v Japonsku, zavedli odpolední siestu a výkon pak byl lepší, jenže strávili v práci delší dobu, tak nevím, jak se to osvědčilo.

df

Já jsem pracoval v bývale NDR v továrně, kde jsme měli stanovené výrobní normy. Bylo nás tam dost lidí z Čech. Ale dokud tam Češi nebyli, tak ty normy měli Němci nižší. Češi, aby se předvedli, tak ty denní normy převyšovali, aniž by se zamysleli nad tím, že jdou sami proti sobě.
Vedení toho využilo a normy natolik zvedlo, že většina z nás jsme měli problém plnit. Byli tam jedinci, kteří byli v takovém stresu, že nestíhali za celou směnu sníst svačinu. Ale plat byl pořád stejný.

Aby byl člověk výkonnější, je třeba ho něčím motivovat. Buď negativně, nebo potitivně. Podlě mě je lepší pozitivně. To znamená místo hodinovky dát zaměstnanci mzdu podle výkonu, nikoliv pevnou hodinovou sazbu. Je špatné platit zaměstnance pořád stejně (málo) ale zárověň po něm chtít stále více práce. To nikam nevede.

A na tvojí otázku zní odpověď: Ano, vyplatilo by se to všem za podmínek, které jsem uvedl. Zaměstnanec motivovaný vyšším výdělkem by ze sebe vydal maximum a zaměstnavatel by měl větší zisk.

Edison

V Německu i některé firmy tak fungují. Jenže… známe lidi: Hlavně, aby byli co nejdřív doma, v hospodě, na milence…