annas

Co myslíte, jde o výraz rivality, když se Brno nazývá „zlatá loď“, ačkoliv „zlatá Praha“ je známější a určitě starší?

Od které doby je asi Praha „zlatá“? Není v Praze „zlata“ mnohem více než v Brně? Je také Brno „zlaté“, nebo jen „zlatá loď“.

Mně se Praha líbí mnohem víc, proto jsem ji navštívila vícekrát než Brno. Miluji její atmosféru, historii, vždy objevím něco nepoznaného.

Něco jsem hledala a narazila na dvě skladby.

Praha je zlatá loď… zpíval o ní kdysi Jiří Vašíček.
http://www.de­ezer.com/trac­k/15198560

Ivan Mládek zpívá Brno je zlatá loď
http://hudba.zoz­nam.sk/ivan-mladek/piesen/brno-je-zlata-lod/
--

Kdo má zájem, může přidat, které město se mu líbí víc.

Netušila jsem, že na rozšíření slov „Brno je zlatá loď“ má zásluhou Mládkova píseň.
Nikdy jsem je nesledovala, že i „Brno je zlatá loď“. Jak jsem zmínila, mám raději Prahu.

Na netu jsem po vašem vyjádření zjistila že od 90. let se pojmenování „zlatá loď“ rozšířila do různých oblastí. Svědčí o tom i názvy článků.

„Brno je zlatá loď, za vzděláním v Brně choď ..
Výstava Brno je zlatá loď fotografa Zbyňka Maděryče opět ožívá
Brno je zlatá loď evropské ekonomiky. – Žít Brno
Brno je zlatá loď | E15.cz
Scuk.cz Blog – 48 hodin v Brně. Kde tu jíst, pít a fotit na..“

„Ne nadarmo se říká, že Brno je zlatá loď a kotví na priglu…což je přehrada, která ještě do nedávna sloužila k asimilaci vodních řas… Tak se pojďme podívat … Ale vlak není to jediné, na co jsme v Brně oprávněně pyšní… Tak třeba jakou péči … tak se pojďme podívat ..“.

http://premys­lcech.blog.cz/1006/o-nejvetsi-vesnici-v-evrope

Pojmenování „zlatá Praha“ se používá od doby Rudolfa II., zlaté lodi se podobá střecha Národního divadla, stejně jsou zlaté korunovační klenoty atd. V Praze je zlato nejen obrazné, ale i skutečné.

Domnívám se, že v Brně jde o zlato pomyslné, spíš slovy „zlatá loď“ vyjadřují Brňané citový vztah k městu, v němž žijí, které se jim líbí.

„Brno a Praha. Obě města mají svá specifika a někteří jejich obyvatelé si ze sebe rádi vzájemně utahují. Vtipy o buranech z Asie a namyšlencích z Cajzlu jsou už ale všechy víceméně notoricky známé“.
https://www.stre­am.cz/fenomen/10000782-praha-vs-brno

Myslím, že určitá rivalita mezi obyvateli obou měst stále je, souvisí to s minulostí.

Všude žijí lidí a každý z nich má určitou vazba k domovu, k místu, kde má možná své kořeny, třeba o nich neví, ale přitahují ho k určitému místu.

Děkuji za vaše názory.

Adresa obrázku
http://img.bles­k.cz/img/1/fu­ll/583996-img-praha-brno-morava-cechy-rivalita.jpg

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím že nejde ani tak o rivalitu. Praha má sice více památek i více zlata jak na historických budovách tak zřejmě i v trezorech. Brno se mi však jeví jako přívětivější pro život. Pokud však dobře poznáme obyvatele obou měst, zjistíme že na Moravě jsou lidé více otevřenější, přátelštější. Moravané mají zkrátka zlatá srdce.
Brno se mi líbí se všemi klady i zápory.

Další odpovědi
da ny

Krásná otázka!
Zlatá Praha je od nepaměti oblíbeným, výstavním městem ve střední Evropě. Praha i Brno jsou hlavní města.
Oblíbenec je vždy zlatíčkem ;) A matka, ta bývá přece vždy
(až na výjimky) ZLATÁ.. .
Poetický přívlastek pro něco skvostného, jakým byl zlatý klenot (město, stavba/dům třeba v Plzni, časopis, obchod, restaurace, stezka…)
Co má cenu zlata je nejdražší, vzácné, nejmilejší.

Časopis „Zlatá Praha“ (1864) – napodoboval ty oblíbené v Evropě.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zlat%C3%A1_Pra­ha_(%C4%8Daso­pis)
V Praze je dnes restaurant Zlatá Praha (luxus)
http://www.zla­tapraharestau­rant.cz/cz/
a Zlatá loď http://www.zla­talod.cz/#utm_sou­rce=firmy.cz&ut­m_medium=ppd&ut­m_campaign=fir­my.cz-475438

V Brně zase mají Zlatou loď s pozvánkou na palubu:
http://www.zla­talod.com/o-nas

Pro mne je Zlatá Praha zlatá i Zlatá loď, zlatá je pro mne i Pleň….
Praha je pro mne doma (ČR) ta NEJ ;)
Zlaté jsou mé děti i má rodina :D

ten který je

Tak to je otázka do pranice.;-) Praha se může jevit jako zlatá,ale při bližším pohledu zjistíme že např.na Malé Straně ztratila svou duši a připomíná bohužel spíše kýčovité pozlátko.:-(

fcoop

Rivalita,která připomíná válku myší s žábami existuje.
Hlupáci z Prahy se cítí,bůhvíproč,být nadřazeni nad obyvateli z menších měst.
Hlupáci z Brna mají něco jako komplex méněcennosti.
Lidé jsou v podstatě všude stejní.
V Praze žije daleko víc hlupáků,v Brně zase daleko méně chytráků.
Vyplývá to z počtu obyvatel.
Kolik blbů žije na čtverečním kilometru v Praze,nebo v Brně, je předmětem rozsáhlého výzkumu.

Lamalam

Vůbec jsem netušila, že Brno je zlatá loď. Znám to jenom z Mládkovy písničky. Ono se to v Brně používá?

Kepler

To je zajímavé, Vašíčkovu písníčku si pamatuju a do teď jsem myslel, že zněla „Brno je zlatá loď“. Asi mi historickou paměť opravil Mládek. Ten to jistě myslel jako recesi. Ale označení, že je dneska něco „zlaté“ je tak zprofanované a inflační, že to ve mně budí spíše odpor. Zlatá Haná (margarín), zlatý olej, Zlatopramen, brrr. Praha je v některých ohledech hezčí než Brno, ale opravdu zlatá by byla, kdyby tam žili enem Valaši! Ba že!

Kelt

Do Brna to mám skoro 3 x blíž než do Prahy, ale v Praze jsem byl vícekrát a prožil tam více času. Praha se mi líbí více než Brno. Nějaká adjektiva – stověžatá , zlatá mne moc neberou. V Praze se lépe orientuje, nakupuje a také spojení je tam lepší. A označení zlatý používám i u lidí a určitě to nejsou lidé natření zlatou barvou.

dubraro

Nemá to nic společného s rivalitou. Přídomek „zlatý“ se používá často a v různých souvislostech. Např. Zlaté Hory, zlatí hoši z Nagana…
Mně se více líbí Brno, i když mne život kvůli práci zanesl do Prahy.

zjentek

Rivalitu bych v tom nehledal. Žádnou rivalitu. Jediný společný rys těchto míst je, že se obé nacházejí v ČR.
U nás na sídlišti města jsme za komančů měli dva identicky stavěné paneláky. Od pohledu žádný rozdíl, ale uvnitř žili otroci rozdílných, i když ne konkurenčních závodů. Jednomu se říkalo horničák, druhému vítkovičák. Tam už se o určité rivalitě hovořit dalo a protože objekty byly identické, nejspíše šlo o rivalitu sociální. Ale o tom, ve Vašem příkladu, nemůže být ani řeči. ;)

Cenobita

  1. Zrovna včera jsem slyšel v nějakém pořadu s Bolkem Polívkou, jak říká vtip, že „Brno je poslední obydlená zatáčka před Vídní“. Takovéto řeči jsou takové nevinné hašteření, horší je, když se toho chopí nějaký bezmozek a začne to řešit fyzicky.
  2. Brněnský primátor Roman Onderka v nadsázce tvrdí, že Brno je největší město v republice, protože Praha je kraj. Nadzvedl tím kandidáta Kolmana, který mu začal citovat ústavu. Když je Praha hlavním městem, musí být automaticky i městem.

http://www.par­lamentnilisty­.cz/zpravy/On­derka-Nejvetsi-mesto-v-CR-No-Brno-Rozpalil-protikandidata-176644

… atd. donekonečna.

anonym

Myslím si, že je spravedlivé, že nejen Čechy mají svoje zlaté město, ale i Morava se dočkala. Rivalita nemusí vždy znamenat něco špatného, spíše bych v tom viděl zdravou formu rozkvětu obou měst.

Slecna 007

Za výraz rivality to nepovažuji. Vzhledem k autorství Ivana Mláka bych si spíše tipla, že je to nadsázka. Nic pejorativního. Stejně jako „Znojmo, vidím tě dvojmo“ …

Mě tu rozesmál něčí názor, že Praha i Brno jsou hlavní města 🙂

tobby

Jsem pražák, ale Brno se mi taky líbí.

no107064

Zlatý Brno … sice se mi zrovna moc nelíbí, ale proti Praze je to místo pro život … tam Vám aspoň nenabízí každých sto metrů nějací potulní prodavači drogy … to mě fakt znechutilo prahu ještě víc než ten zbytek …

annas

Ad dubraro,

Zlaté Hory jsou pojmenované podle toho, že se v místě rýžovalo zlato, zlatí hoši získali zlato, zlatá Praha od doby Rudolfa II. – zlatý věk českého oísemnictví, vědy atd., zlatá loď podle střechy Národního divadla. atd.

U Brna, proč "zlatá loď, opravdu nevím. Objevuje se na netu, jako název výstavy, zlatá za vzděláním, neony atd. Někdy i novináři lákají titulky …

Rivalita mezi Brňany a Pražany trvá už velmi dlouho. Vyprávějí se vtipy.

Stejně jeden článek
http://brnensky­.denik.cz/zpra­vy_region/brno-hlavnim-mestem-uvazovalo-se-o-tom20091102.html

Takže si možná tu „zlatou loď“ ponechali. Vždy se něco ujme, i když vždy neznáme odpověď.