Avatar uživatele
paul1

Co může být příčinou nižší porodnosti?

Tedy tento problém mám u králíků. Chováme králíky několik desetiletí, k chovu mne původně přivedlo množství trávy, které máme
na pozemku za zahradou. Nikdo o trávu, ani o seno neměl zájem, chovatelů v naší vesnici není mnoho a každý má zdroj potravy
vyřešen. Tak jsem po nastěhování do domku postavil králíkárny a začal sbírat zkušenosti u chovatelů. Vcelku se mi dařilo, připouštěl jsem jen jednu samici na jaře a druhou na podzim. Mívaly od 5 do 10 mladých. My je už nejíme, člověk když se v průběhu chovu
s králíky skamarádí, tak potom je problém je sníst. Takže o odbyt se starají naši mladí a sem tam nějaký soused, nebo známý.
Poslední dobou máme problém s porodností, někdy po připouštění se narodí 2, max 4 králíčci a často se stává, že porod neproběhne a musíme připouštění opakovat. To samé se děje i známým chovatelům v naší vesnici.
Samice máme před připouštěním v optimální kondici, jsou zdravé, nejsou ani obézní, ani hubená. Nechováme žádné šlechtěné
plemena, máme králíky střední velikosti tzv. domácí směsky. Ti bývají otužilejší a nepodléhají tak snadno chorobám. Jako potravu
dáváme seno, každý den čerstvou vodu, kousek suchého chleba a každý druhý den granule. Ty obsahují podle oznámení výrobce kokcidiostatika (Robenidin Robenz 660). Do vody přidávám v malém množství ocet (na 1 litr čajovou lžičku) proti různým králičím chorobám, které způsobují mortalitu.
Mám podezření na vodu, kterou králíkům dávám. Je z našeho vodovodu, pitná, ale jak jsem se dočetl, obsahuje pravděpodobně účinnou látku etinylestradiol (typ estrogenu), ta se z hormonální antikoncepce skrz moč a odpadní vody dostává do vodních toků a
postupně i do zdrojů pitné vody. Ve vodě se dále vyskytují mikroplasty, zbytky léčiv, nejčastěji jde o rezidua léků na vysoký krevní tlak, cukrovku, antibiotika, dnu či léky na zmírnění bolesti. Výjimkou ale nejsou i látky ze skupiny steroidů a estrogenů v menších,
stopových množstvách.
Nejsem chemik, původně jsem strojař a informace mám z internetu. Nečistoty, které uvádím, se vyskytují téměř v každém zdroji vody, i u vody pramenité. Další problém může být v snižování počtu, kvality i pohyblivosti spermií, obdobně, jako se to projevuje u lidí. Tak nevím 🙂.

Zajímavá 0 před 13 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Mnoho let jsem králíky choval. Vždy když byl nějaký takový problém, tak jsem s někým z dobrého chovu vyměnil samce. pokud přetrvávalo, postupně jsem měnil i samičky, většinou za mladé.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Vaše obavy související s kvalitou vody jsou určitě na místě. Kvalita pitné vody může mít vliv na zdraví králíků a tím pádem i na jejich plodnost. Kromě toho, další faktory, které mohou ovlivnit porodnost králíků, zahrnují stres, věk a zdraví králíků, špatnou stravu, genetiku, nevhodné prostředí a problémy s pářením.

Jak jste již zmínil, králíci by měli mít před chovem optimální kondici. To znamená, že by měli být zdraví, v dobré tělesné kondici a vhodného věku. Starší králíci často mají nižší porodnost a mohou mít také problémy s pářením nebo s nosením mláďat.

Stres také může mít vliv na porodnost králíků. Ať už jde o stres způsobený změnou prostředí, manipulací nebo hlukem, může to mít negativní dopad na jejich reprodukční schopnosti.

Může se také stát, že králíci mají nějaké genetické problémy, které ovlivňují jejich schopnost mít mládě. Pokud máte králíky, kteří pocházejí z tatáž rodiny, mohou se potýkat s problémy souvisejícím s inbreedingem.

Nakonec může mít vliv také špatná strava. Králíci potřebují vyváženou stravu bohatou na vlákninu a nízkou na tuky a cukry pro optimální zdraví a reprodukci. Chybí-li v jídelníčku některé důležité živiny, mohou mít králíci problémy s plodností.

Kromě vody a stravy byste měl zkontrolovat také prostředí, ve kterém králíci žijí. Králíci potřebují dostatek prostoru pro pohyb a musí se cítit v bezpečí. Pokud je prostředí přeplněné, špinavé nebo nesplňuje jejich potřeby, mohou se objevit problémy s chovem.

Pokud máte podezření, že problém může být spojený s kvalitou vody nebo stravy, měli byste se obrátit na veterináře nebo odborníka na králíky. Mohou vás poradit, jaké kroky byste měl podniknout, aby se vaši králíci cítili lépe a zvýšili svou plodnost.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek