fcoop

Co měli společného?

Aristoteles,E­zop,Vergilius,an­gl.král George VI.,W.Churchi­ll,Darwin…atd.

Nejlepší odpověď
annas

Šlo u nich o koktavost (lat. balbuties). Ta je stále spojována s určitými mýty, které ovlivňují pohled veřejnosti na tuto problematiku.
Je jednou z nejtěţších a nejnápadnějších druhů narušené komunikační schopnosti a může postihnout jedince bez ohledu na národnost a jazyk. Uvádí se několik známých osobností, balbutiků, kteří se přes tuto narušenou komunikační schopnost, dokázaly zapsat do dějin. Jsou ty osobnosti, které jste zmínil.

Zajímavosti o názorech na koktavost v odkazu
http://is.muni­.cz/th/252869/ped­f_b/Nazory_ve­rejnosti_na_pro­blematiku_bal­buties.pdf
Doplňuji:
O Mojžišově koktavosti mluví Exodus 4:10–17

Mojžíš řekl Hospodinu: „Promiňte, svého služebníka, Pane. Nikdy jsem nebyl výmluvný, a to ani v minulosti, ani protože jste mluvil do svého služebníka. Jsem pomalý řeči a jazyka.“

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.biblegateway­.com/passage/%3Fse­arch%3DExodus%2B4%253A­10-17%26version%3DNIV&e­i=xRowT9-kOsHj4QTkh8yc­Dg&sa=X&oi=tran­slate&ct=resul­t&resnum=1&ved=0C­CYQ7gEwAA&prev=/se­arch%3Fq%3DExo­dus%2B4,%2Bv.10)%26hl%3D­cs%26rls%3Dcom­.microsoft:en-US%26rlz%3D1I­7GGLL_enCZ387%26prmd­%3Dimvns

Další odpovědi
hanulka11

nevím zda myslíš koktavost

fcoop

Docela mě překvapilo,kolik známých lidí koktalo.
Jsou jich mraky.
Třeba M.Monroe. Nebo Mojžíš – u něj by mě celkem zajímalo,kdo ho „prásknul“.
Třeba koktal i Adam.

annas

Ad fcoop, díky za otázku. Další z Vašich zvídavých otázky mě donutila, abych pátrala a dověděla se víc.
Na anglických stránkách za použití překladače, jsem našla, že Adam opravdu koktal, když rozmlouval s Bohem. Třeba jen z pocitu hříchu.

Překvapují mě herci. Např. M. Monroe, o níž jste se zmiňoval. Opět z anglického zdroje.
Marilyn Monroe hodně koktala v dětství, ale pozděi se naučila koktání jistým způsobem ovláda za pomoci logopeda a léků. Jenže při vzrušení nebo nervozitě, někdy náhodně ,se koktání objevilo. Největší problém měla při natáčení posledního filmu, proto byla „vyhozena“. Také jí ublížily léky.

James Earl Jones a Marilyn Monroe jsou prominentní jména na seznamu „slavných lidí, kteří koktají“ na webových stránkách Nadace koktání www.stutterin­ghelp.org. Jiná jména jsou Bruce Willis, Peggy Lipton, Eric Roberts, Emily Blunt, John Updike a Julie Roberts. Bruce Willis, který rovněž koktal, zjistil, že herectví je nástroj pro plynulost řeči. Otevřeně říkal, že nerad dává rozhovory, protože musí použít svůj skutečný hlas.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.southcoastto­day.com/apps/pbcs­.dll/article%3FA­ID%3D/20090602/O­PINION/906020316­&ei=AeQwT5TrHY­SohAeChNiYBQ&sa=X&o­i=translate&ct=re­sult&resnum=8&ved=0C­GwQ7gEwBw&prev=/se­arch%3Fq%3DMa­rilyn%2BMonro­e%2Band%2Bstut­tering%26hl%3Dcs%­26rlz%3D1T4GGLL_en­CZ387%26prmd%3Dim­vnso