Avatar uživatele
Registrovaný

Co mám dělat?

Manžel se se mnou rozvádí, má byt v paneláku v osobním vlastnictví, který mu darovali rodiče a já se mám prý vystěhovat.
Doplňuji:
Prý nemám nárok na ten bzt vůbec, ale mě se to nezdá. Mím nějaká práva nebo nárok na náhradní ubytování.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

bude to znít drsně, ale prostě tak nashledanou.
Pokud jeden z manželů získá do svého vlastnictví majetek darem-přímo on, není BJM.

Společné jmění manželů
§ 143
(1) Společné jmění manželů tvoří
a) majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka 3),
b) závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého.
(2) Stane-li se jeden z manželů za trvání manželství společníkem obchodní společnosti nebo členem družstva, nezakládá nabytí podílu, včetně akcií, ani nabytí členských práv a povinností členů družstva, účast druhého manžela na této společnosti nebo družstvu, s výjimkou bytových družstev.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Rozvodem končí společné užívání bytu, který je ve vlastnictví jen jednoho z manželů.

Ve vyjímečných případech může soud s přihlédnutím k dobrým mravům stanovit, že druhý z manželů má omezené právo takovýto byt ještě nějakou krátkou dobu užívat s tím, že si však tento manžel/ka, která je v dočasném postavení nájhemce, musí najít v přiměřené době jiný byt.

Obecně platí, že nelze omezovat vlastnická práva bývalého manžela.

DOPORUČUJI:

Pokusit se s (ex)manželem o dohodu, že například do tří měsíců si naleznete jiný byt a vystěhujete se.
Pokud bude (ex)manžel zásadně proti, tak nejspíš nic nezmůžete, neboť varianta podání návrhu k soudu (jak jsem ji výše teoreticky popisoval) je na detailní poradnu u advokáta, který musí posoudit objektivní důvody pro případný úspěch takovéhoto návrhu..., osobně jsem spíše skeptický.
Doplňuji:
To Niemand:
Vězte, že není pravda to, co jste napsal o nároku "na půl" v případě ´BYDLENÍ´ :-)


Avatar uživatele

Je to tak.


Avatar uživatele
Zlatý

Jestliže manžel prokáže, že byt dostal opravdu darem. Tedy že vás jako manžele nestálo pořízení ani korunu. Má pravdu !!
a byt je jeho.

Pro niemanda, nejsem váš kolega.


Avatar uživatele
Zlatý

Vše co jste nabyli po svatbě je na půl, to znamená, že co jste koupili a opravili po svatbě, tak na to máte náro i vy-polovinu.
Spadají do toho i úspory, stavebko atd. Začněte jednat, ať nejdete s holým zadkem!


Avatar uživatele
Bronzový

A otázka je ...?

O nároku na náhradní ubytování rozhodne soud.


Avatar uživatele
Bronzový

Já bych se z toho bytu prostě nehla,protože i když je byt jeho,vyhodit Vás nemůže a musí Vám najít jiný byt.Takže není pravda,že se musíte vystěhovat.I když je byt jeho,tak Vás vyhodit nemůže,pokud jste manželé.Hlavně neodcházejte dobrovolně.Jeho kecy Vás nemusí zajímat.A když tak,ať to rozhodne soud a ten Vás určitě na ulici nevyhodí,když má navíc manžel ještě jeden byt.Nevím,co tu všichni melou,že nemáte nárok na ten byt.Na ten možná ne,ale na jiný určitě ano.Vím to z vlastní zkušenosti.Takže hlavně neodcházejte dobrovolně,i kdyby jste tam měla bydlet s tou milenkou a manželem dohromady.A rozvést Vás stejně nerozvedou,pokud nebude mít vyrovnané majetkové vypořádání.Hlavně jak říkám,nenechte se vyštvat dobrovolně,to by jste pak nedostala nic.


Avatar uživatele
Pokročilý

Drazí kolegové se Vám tady snaží naznačit, že manžel má z části pravdu. Ale vězte, že Vy máte nárok na půl všeho, čeho jste nabyli po dobu manželství. Včetně bydlení ve kterém jste nyní. Hlavně zvažte, pokud je výhodnější varianta, že odstěhuje manžel a Vy mu VYPLATÍTE polovinu hodnoty nynějšího bydlení. Hlavně při rozvodovém stání neargumentujte, že jste si jistá, že to psali na odpovedi.cz ! Hezký den

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

alexandra

Takže ještě jednou,na byt sice nárok nemáte,ale musí Vám najít manžel jiný.Takže Vy se nemusíte starat a počkejte až na soudní rozhodnutí.

Avatar uživatele
Zlatý

Miroslavst

Pro vás bohužel platí ustanovení citovaného zákona-přesněji:
s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.