Avatar uživatele
Pokročilý

Co když ....?

Včera večer zemřel mámě otec.Dlohá léta s ním nebyla v kontaktu a neměli se moc rádi.Nezanechal závět a moje máma je jeho jediným potomkem.Znamená to že dědictví získá moje máma?Děkuji
Doplňuji:
Babička zemřela v květnu a 25 let předtím se s ní matčin otec rozvedl.Můj strýc nemůže nic dědit-jeho otec je můj nevlastní děda.Pro nevlastního dědu bych brečela,ale pro toho pravého který odmítal celou rodinu a který mě nikdy ani nenavštívil bych nebrečela.Dnes jsme půlka rodiny hledali nějaké pěkné vzpomínky-nenašli jsme vůbec žádné.Když jsem dneska poslouchala jaký to byl starý alkoholik a mrzout tak jsem ráda že mě měl nevlastní rád a že vlastního jsem nepoznala.Nevlatní se choval jako vlastní chodil se mnou do Botanicusu,ke koním,do ZOO,na výstavy motokár,květin nebo do Národního nebo kamkoli na výlety.Jsem mu vděčná za to že se ke mně chová jako k nejmilejší vnučce.Máte taky nějaké takové vztahy že se někdo choval 100x lépe než člověk se kterým jste geneticky spojení?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Třeba se ještě závět najde. Dva dny po umrtí to notář ještě neví.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

K doplnění: ano, mám. Můj biologický otec byl hňup, který sledoval akorát svoje zájmy. Svěmu "nevlastnímu" otci vděčím za všechno, co by měl otec synovi dát - od vychování po moudrost - a když se řekne táta, představím si zásadně jeho. Že byl zatraceníhodným manželem je druhá věc...


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud neměl zákonnou manželku tak je tvoje matka jediný dědic. Ani v závěti nelze zákonného dědice vydědit. Lze to udělat jenom v některých vemi křiklavých případech. Pokud manželku mělm tak by se dědictví dělilo mezi tebe a manželku stejným dílem.
Doplňuji:
Pokud by závěť byla a tvoje matka by v ní neměla uvedený svůj podíl ze zákona, tak je závěť neplatná ! Je třeba si to u notáře ohlídat.


Avatar uživatele
Pokročilý

Dobrý den,

potomci pozůstalého jsou vždy v první dědické skupině, ale je zde i manžel nebo partner. Každý z nich dědí stejným dílem.
V případě, že tedy ta zmíněná osoba neměla ani partnerku či manželku, pak dědí pouze Vaše máma, jakožto jeho dcera.

Ovšem závěr má "vyšší moc" a kdyby nějakou zanechal, nemusí zdědit vůbec nic.

Zůstávám s pozdravem.
Doplňuji:
Ovšem zletilým potomkům se musí dostat alesspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. (ust. § 479 zák. č. 40/1964 Sb., občanský zákoník,) V případě, že tomuto závěť odporuje, je pak v těchto bodech neplatná.
K úplnému vydědění potomka je třeba zvláštních skutečností psaných v zákoně.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

meTTax
Být tebou tak svoji odpověď raději smažu.

S pozdravem Čest práci.

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Dědí pouze zákonná manželka a vyšší moc má jen bůh !!

Avatar uživatele
Pokročilý

meTTax

Dobrý den,

dle § 473 odst. 1 zák. č. 40/1964 Sb., občanský zákoník ,

(1) V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner, každý z nich stejným dílem.

Tento odstavec odkazuje také na zákon o registrovaném partnerství.
doporučuji Vám tedy si přečíst celý tento zák. č. 115/2006 Sb. než začnete něco takového psát.

Myšleno tak, že dědicové ze závěti mají přednost přednost před dědici ze zákona. Neberte každé slovo tak vážně a přečtěte si výše uvedený zákon, pak nebudou vznikat takovéto spory.

Zůstávám s pozdravem.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.