annas

Co jsou čintámani a odkud tento pojem pochází?

V reklamní nabídce na turecké koberce jsem četla, že mezi vzory patří tzv. čintámani, které proslavil i ve své povídce Karel Čapek?

Nejlepší odpověď
hanulka11

A co jsou to vlastně ti čintamani, správněji čintámani? Až vám budou zase v televizi tvrdit, že čintamani je druh oblaků, nevěřte jim! Ne všechno, co je v televizi je pravda. Čintámani jsou tři perly, symboly buddhistické filosofie: 1. perla je Buddha, 2. perla je dharma (Buddhovo učení, řád věcí), 3. perla je sangha (obec, společenství lidí vyznávajících Buddhovo učení). Tibeťané pod tři perly přidávají 2 vlnky – pruhy ze zad tygra (tygr jako symbol řádu, moci, organizace). V Turecku se stejný symbol používá jako talisman proti uhranutí nebo proti zlým silám
Doplňuji:
Čintamani je slovo nesklonné pro mystický kámen

Zdroj: http://www.e-kniha.com/proc-cintamani-a-ptaci-nejsou-kompatibilni.html

Další odpovědi
Andělé

Termín čintámani pochází ze sanskrtu a v původním smyslu označuje buddhistický symbol, drahokam, zobrazovaný především v umění Tibetu a Číny jako tři kruhy. Na základě vnější podobnosti se tak začal nazývat také motiv tří kruhů, doprovázených obvykle dvojicí vlnovek, velice oblíbený v tureckém užitém umění a zejména na textilu. Původ a význam motivu v tureckém umění však zůstává zatím nevyjasněný. Za nejpravděpodobnější se v posledních letech považuje předpoklad, že jde o spojení kresby kůže dvou kočkovitých šelem, tygra a leoparda.

Zdroj:
http://www.ar­tbanking.cz/cz/no­vinky.html?cla­nek=22

vagra

Snad jen doplním, že koberce se vzorem čintámani se vázaly v několika centrech, z nich pak vyniká město Usak v dnešním západním Turecku. Typově se koberce s čintámani zařazují do skupiny tzv. usaků s bílou půdou společně s koberci se vzorem ptáků.

Koberce s čintámani a koberce s ptáky se tedy vázaly ve stejné době a na stejném místě, mají podobné bordury i barevnost, ale na tomtéž koberci se spojily jenom v jediném případě, a to ve slavné povídce Karla Čapka.
Spisovatel se ve 20. letech skutečně setkal s mimořádným ušákem s bílou půdou, ten měl však druhý vzor, vzor ptáků. Zajímavé je i to, že čintámani jsou buddhistická symbolika, zatímco ptáci je symbolika perská. Pták je symbolem duše vznášející se k nebesům.

Zdroj: Zkráceno z-http://www.per­skekoberce.com/o-kobercich/barvy-vzory-a-historie