cip

Co je vláknina?

a kolik potravin si pod nimi vybavíte?

Nejlepší odpověď
Tombik

Vláknina je nestravitelná část rostlinné potravy, která pomáhá pohybu potravy trávicí soustavou, vstřebává vodu a váže na sebe některé látky z potravy, jako například cholesterol. Chemicky se stává vláknina z neškrobových polysacharidů a několika dalších složek rostlin jako je celulóza, lignin, vosky, chitiny, pektiny, beta-glukany a oligosacharidy.

Více ve zdroji

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vl%C3%A1k­nina

Další odpovědi
hanulka11

Vláknina je nestravitelná část rostlinné potravy, která pomáhá pohybu potravy trávicí soustavou, vstřebává vodu a váže na sebe některé látky z potravy, jako například cholesterol

Rozpustná vláknina je obsažená v mnoha druzích potravin včetně následujících:

luštěniny (hrách, sojové boby, fazole)
oves, žito, ječmen
některé ovoce (především jablka a banány) a bobule
některá zelenina jako brokolice a mrkev
kořenová zelenina
brambory (jejich slupka obsahuje nerozpustnou vlákninu)
semena psyllia (jen asi ⅔ rozpustné vlákniny).
Luštěniny běžně obsahují sacharidy krátkých řetězců, které, ač nestravitelné lidským trávicím ústrojím, jsou rozkládané bakteriemi nacházejícími se v tlustém střevě, což způsobuje nadýmání.

Zdroje nerozpustné vlákniny zahrnují následující:

celozrnná jídla
otruby
ořechy a semena
zelenina jako zelené fazole, květák, cuketa, celer
slupky některých druhů ovoce a rajčat

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vl%C3%A1k­nina

tom004

Třeba brambory,obilí,luš­těniny,víc mne nenapadá. A vláknina,kterou obsahují,je nestravitelná, a pomáhá,např, s trávením potravy.