Irisa

Co je torkéz?

Narazila jsem na to na vyobrazení galského boha Cernuna. V pravé ruce prý drží torkéz. Google mi vyhazuje jen dobu železnou, ale o samotném objektu nic.

Nejlepší odpověď
marci1

Torques je latinský výraz pro nákrčník, společné pojmenování pro všechny pevné náhrdelníky v podobě kovových kruhů nošených na krku. Znám od doby bronzové, oblíben u Římanů a Keltů, považován za typický keltský artefakt (5.–1. století př. n. l.). Třebaže je však nákrčník označován jako předmět pro Kelty příznačný, nelze říci, že by byl běžným šperkem. Byl náboženským i světským odznakem moci, uctívání a ochrany, nosili jej bohové a bohyně, hrdinové, válečníci, kněžny a knížata; byl známkou vysokého společenského postavení a šperkem význačných žen.

Materiálem je obvykle bronz, zlato, zřídka stříbro nebo železo, provedení velmi různé, od jednoduchých drátěných kruhů přes masivnější lité různě zdobené (plastická výzdoba, pečetítkové konce, medailony, závěsky) k honosným mohutným (někdy až několik kg vážícím) exemplářům, často splétaným z kovových drátků nebo proužků; ty také bývají opatřeny výzdobou nejen stylizovanou rostlinnou, ale i figurální. Torquesy, především ty nejhonosnější, byly oblíbeným votivním darem bohům. 🙂

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Torques

Další odpovědi
annas

Tento galský bůh bývá vyobrazený s s parožím, obklopený zvířaty a v rukou drží torkéz a hada.

https://kolovrat­.pohanskaspolec­nost.cz/cernun­nos/

Takže v ruce drží zdobený nákrčník, torques, který měl mezi šperky a ozdobami zvláštní místo.

"Torc, torques znamenalo vlastně nákrčník spletený z několika pramenů. Těch se však mnoho nedochovalo. Častější jsou tvary z plné nebo duté tyčinky s více či méně rozšířenými konci, bohatě zdobenými. Torques se objevuje již v polovině 5. století, ale myšlenka není keltská, neboť na východě, např. v Persii nalézáme skvělé exempláře jako předlohy.

Asi ve 2. století v době vrcholu keltské moci se situace mění. Torques je objevuje na mincích, ale v hrobové výbavě se ztrácí. Torques, původně zlatý, přestal být výrazem společenského významu jedinců v denním životě a vstoupil do světa nábožensko-mytologických představ, kde se spojil s představou bohů a hrdinů. "

http://www.pe­engel.cz/kelto­ve_spolecnost_sou­bory/Page422.htm

Uvidíte na fotogrrafiích, jak tyto nákrčníky vypadaly.

Ametyst

Torkéz je tyrkys, nebo i tyrkysová barva.

dubraro

Torkéz je česky nákrčník. Například součást brnění, chránící krk.