talka

Co je to za slovo „obnažít“?

Od čeho je to „ob“?

Doplňuji:
drap pochopil můj nemilý překlep! Opravdu mi šlo jen o tu zvláštní předponu.

Nejlepší odpověď
Drap

Odkrýt, odhalit

Další odpovědi
trpaslicek

A je to spravne s kratkym i. Ob je proste jenom predpona.

isteron

Základ slova je nahý, nahota a nie žiť ! Obnažiť : vyzliecť sa , ukázať sa nahý.

Děda Louda

Učinit nahým, odložit obal, oděv…, odkrýt.

annas

Bod jsem dala za otázku omylem , protože je špatně formulovaná. Všimla jsem sei až později dlouhého í.

Předpona ob- má totiž zcela jiný význam i původ než přípona od- Její vývoj je velmi složitý.

Původní význam, samozřejmě s krátkým i – obnažiti = sundat oděv, který je okolo těla.

Mnohem později – tělo odkrýti, zbaviti oděvu.