Zlatý

Co je to vlastně snítka?

na netu píšou, že synonymum slova snítka je ratolest ..to mi trochu nesedí, tak jak to je?
Doplňuji:
myslel jsem, že ratolesti jsou nějaký potomstvo nebo tak něco co? :o

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Vpodstatě uvažujete správně, protože v minulosti byl rozdíl mezi snítkou a rattolestí, jak je vidět z původu slova, dnes snitka - tvar knižní. Ale ratolest i snítka = větvičky.

Jenže ratolest = větvička, která vyrostla za rok, zatímco snítka není omezena dobou růstu a je to i holá větev. Samozřejmě časem se rozdííly setřely. Navíc synonyma jsou slova podobného významu.

Cituji z Rejzkova etymologického slovníku:

"snítka kniž. ‘větévka, haluz (holá větev). Stč. snět ‘peň, špalek’. P.st. śniat ‘kmen stromu’, ukr. snit ‘kláda, špalek’. Psl.*snětъ je asi z ie. *snoit- ‘něco uříznutého’
od *sneit- ‘řezat’, z něhož je iněm. schneiden ‘řezat’."
---
"ratolest ‘(mladá) listnatá větvička’. Stč.ratolast, ratorasl, ratoresl, letorast, letorasl, letorostl. Etymologicky totéž co letorost, vlastně ‘co vyroste za rok’.
Vzhledem k přesmyku slabik a dalšímu komolení slova a také vzhledem k důslednému ra- na začátku,."
Doplňuji:
K vašemu doplněn í - ratolest má i další knižní význam = dítě, potomek. Přenesením významu = metafora - potomek také roste stejně jako větev a každý rok stárne.

Další odpovědi:

Je to ratolest...
Ale třeba i větvička, ´kousek´.
Podle kontextu - snítka myrty na oděvu svatebčana vs. snítka rozmarýnu na pečeni (preferuji tu druhou, pochopitelně - ženatý jsem byl a nedopadlo to, kdežto jehněčí kotlety na rozmarýnu se asi nikdy nenabažím).
;-D

Zlatý

Ano je to ratolest, proutek, větvička. Třeba olivová snítka je větvička olivy. :-)
Doplňuji:
Expresivně je to také potomek, dítě.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2732
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 962
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 536
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 483

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.