juie

Co je to slovotvorný prostředek???

Prosím popište mi to a napište příklad.
Dík

Nejlepší odpověď
annas

Doplnění – méně odborně pro žáka ZŠ.
Slovotvorný prostředek je to, čím se tvoří nová slova od slovotvorného základu (může jím být i kmen, kořen). Uč – kmen – uč-it- přípona. Sloveso učit – je základové slovo pro podst. jméno – učit-el (společný kořen). Učitel pro slovo učitel-ka.

Druhy slovotvorných prostředků

  1. Přípony – škol (základ, kmen) + ní.
  2. Koncovky – škol -a – zařazuje ke vzoru a mění se při skloňování, u sloves při časování
  3. Předpony – pří-let nebo při-letět
  4. Předpony a přípony – pří-let-ový.

Další odpovědi
hanny 2

Slovotvorný rozbor. Rozlišujeme:

slovotvorný základ= část slova základového, které je základem pro vytvoření nového slova, např. ledovec od základového slova ledový, slovotvorný základ ledov -;

kořen = část slovotvorného základu (led-), je společný všem slovům příbuzným;

kmen – u sloves, vznikne odtržením – t, při tvoření ze slovesných tvarů (nosi-t →nositel),

slovotvorný prostředek (formant) – slovotvorné prostředky jsou:

přípony (sufixy) – připojují se za slovotvorný základ slova, jejich součástí je i koncovka, např. truhl-a → truhl-ář-0

předpony (prefixy) – připojují se před slovotvorný základ slova, (jít → ode-jít)

http://galaktis­.cz/clanek/nau­ka-o-tvoreni-slov/