juie

Co to je slovotvorný základ???

Prosím popište mi to a napište příklad.
Dík

Nejlepší odpověď
annas

Slovotvorný základ – část slova bez koncovky (kořen, kmen), ke které se připojuje slovotvorná přípona – např. chod-ba.

Může jím být např.:
kořen – běh – žádná přípona – nové slovo -vý-běh.
kořen s předponou – vý-chod – nově utvořené slovo východ-isko.
kořen s kmenotvornou či slovotvornou příponou – běh(a)-cí, běž(ec)-ký – jiný slovní druh či význam.

Kořen je část slova, která je společná všem příbuzným slovům, dále je již nedělitelný.
les-ní, les-natý.
Kmen – část slova, která zbude po oddělení koncovky – prác-e, tisk-ne, běh-á.