Co je to sarkasmus?

Dobrý den chtěl jsem se zeptat, co je to sarkasmus. Vím zhruba, že je to druh mluveni nebo ta,k ale mohli byste mi někdo říct alespon 3 sarkastické věty? Děkuji předem.

Nejlepší odpověď
ratava

  1. V hodině chemie (fyziky, matematiky…) se píše kontrolní test… Vedle Vás sedící spolužák Vás „ujistí“, že pokud nebudete něco vědět, můžete to od něj klidně opsat. Vy ale máte v paměti poslední test, který jste od něj taky opisoval a nedopadl zrovna nejlépe, tak sarkasticky prohlásíte: „Doufám, že jsi našprtaný jako minule.“
  2. S kamarády se vydáte do kina. Když si uvědomíte, že minule jste kvůli špatné volbě filmu opustili kino už po 5 minutách, sarkasticky prohodíte: „Uvidíme, jestli ten dnešní film bude tak dobrý jako ten minulý…“
  3. S kamarádem se nemůžete dohodnout, co budete odpoledne dělat. Vymýšlíte různé nápady a Vás napadne, že můžete třeba vyčistit les od odpadků. Kamarádovo úšklebek, oči v sloup a pronesené „Geniální nápad“ je taky sarkasmus…

(jsou to jen rychle vymyšlené příklady, ale snad pomůžou…)

Další odpovědi
Damiana

Sarkazmus nebo sarkasmus (řec. doslova „řezání do masa“) označuje kousavou, zraňující řeč, obvykle vyjadřující i jisté pohrdání. Na rozdíl od ironie, která se dovolává porozumění, chce být pochopena, sarkasmus spíše komunikaci přerušuje a odmítá. K sarkasmu patří kus cynismu, zmírněného jen tím, že se k někomu obrací a vyslovuje.
Podobně jako ironické, může se i sarkastické použití nějakého slova vyznačit uvozovkami.
Řeč může být sarkastická jen v určité situaci a souvislosti. Tak člověk, který právě upustil klíče do kanálu, může sarkasticky poznamenat: „Dobrý!"

Zdroj: Wiki

anonym

jedno ze starších doplnění:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-ironii-a-sarkaz-smem